Odpowiedzi

2009-12-19T10:21:41+01:00
Http://www.rtw.org.pl/atlas/kielb.php
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T10:26:28+01:00
Budowa zewnętrzna

Ciało jest wrzecionowate i pokryte dużymi łuskami (ok. 40 w linii bocznej). Głowa długa, pysk tępy, otwór gębowy dolny. Oczy duże. Na górnej szczęce dwa charakterystyczne krótkie wąsiki. Płetwa ogonowa jest rozwidlona. Grzbiet jest barwy brązowo-czarniawej, brązowo-niebieskawej bądź brązowo-zielonkawej. Boki są jaśniejsze z długim pasem ciemnych plam barwy niebieskiej, aż do fioletowej. Brzuch jest biały i lśniący. Gatunek ten osiąga najczęściej długość 8-14 cm. Nieliczne osobniki osiągają maksymalnie 20 cm.

Odżywianie się

Odżywia się rozmaitymi bentosowymi bezkręgowcami. Pokarmu poszukuje gromadnie za dnia, w płytkiej wodzie na piaszczystym i żwirowym dnie.

Rozmnażanie

Tarło w maju i czerwcu. Ikra o średnicy ok. 1,5 mm składana jest w ilości 1000-3000 sztuk. Młode wylęgają się po około 8 dniach, żywią się początkowo bardzo drobnym pokarmem. Kiełb żyje do 7 lat.

Oddycha za pomocą skrzel
Najpierw wpływa woda do komory skrzelowej,potem do nitki skrzelowej do gardzieli a potem do pokrywy skrzelowej.(przepływ krwi i wody)
1 5 1
2009-12-19T10:41:01+01:00
Na wikipedii masz dużo ale to o rodzajach kiełbi

a tu z innych stron

Kiełb - jest to ryba, którą interesują się wędkarze tylko i wyłącznie jako żywą przynętą. Niesłusznie. Bo choć kiełb jest mały, to jednak ma niezwykle smaczne mięso. We Francji na przykład kiełbie opiekane w cieście to wykwintne i cenione przez smakoszy danie. Ryba ta świetnie nadaje się także na uchę. Ale wszystko to nie zmienia oczywiście faktu, że kiełb to doskonały żywiec. Jest energiczny, ruchliwy, znakomicie prowokuje drapieżniki do ataku. Na kiełbia doskonale bierze sandacz, okoń, a także szczupak. Dorasta przeciętnie do 15 cm długości. Charakteryzuje się wrzecionowatym kształtem ciała, szarozielonym grzbietem i srebrzystymi bokami. Ciało kiełbia pokryte jest okrągłymi, ciemnymi plamami. W kącikach warg ma kiełb po jednym krótkim wąsiku z każdej strony.
Kiełb jest rybą pospolitą, masowo występującą w wodach wolno płynących i stojących. Najczęściej trzyma się miejsc o dnie piaszczystym lub po-krytym drobnymi kamieniami. Żyje w stadach.
Jest rybą stale głodną, rzucającą się na każdy żywy pokarm. Najlepiej bierze na larwy chruścika, czerwone robaczki, jętki, małe koniki polne. Ale potrafi także poradzić sobie z rosówką. Często bywa, że wędkarz polujący rosówką na „coś większego" wyciąga z wody dziesięciocentymetrowe kiełbie. Stadko tych żarłocznych rybek potrafi w błyskawicznym tempie rozprawić się z każdą przynętą. Jeśli podczas połowów gruntówką natrafimy na kiełbie, to podobnie jak w przypadku jazgarzy, jedynym wyjściem jest zmiana miejsca połowu. Szkoda czasu i przynęty.
Kiełb bierze zdecydowanie, o czym świadczy zatapiany spławik. Łowimy tę rybkę lekką wędką, w rzekach - na przepływankę, w wodach stojących - metodą spławikową.SYSTEMATYKA, WYGLĄD
Kiełb krótkowąsy należy do rodziny karpiowatych.
Posiada wydłużone, lekko spłaszczone brzusznie ciało i pyszczek skierowany ku dołowi. Przypomina więc trochę brzanę-wynika to z faktu, że obie ryby żyją przy dnie bieżących wód.
Pyszczek kiełbia jest zaopatrzony w parę wąsików, które pomagają mu znaleźć pokarm.Kiełb jest żółtawy, ciemno nakrapiany. To pozwala mu się ukryć w naturalnym środowisku. Wzdłuż linii bocznej posiada rząd ciemnych plam.
Także płetwy są upstrzone ciemnymi cętkami, co różni ten gatunek od będącego pod ochroną kiełbia białopłetwego (Gobio albipinnatus), którego płetwy są pozbawione wzorków.
Inny pokrewny gatunek, także będący u nas pod ochroną-kiełb Kesslera (Gobio kessleri)-od tych dwóch gatunków różni się wydłużonymi wąsami i pyskiem.
Kiełbie są niewielkimi rybami-przeciętnie osiągają długość 10-15cm, jednak mogą dorosnąć do 20cm.

ŚRODOWISKO ŻYCIA
Kiełb krótkowąsy zamieszkuje przeważnie rzeki bieżące, najchętniej o piaszczystym dnie. Występuje także w kanałach i wodach stojących. Zdecydowanie preferuje czystą i dobrze natlenioną wodę.
Zwykle występuje stadnie.
Pospolity w Polsce.

POŻYWIENIE
Kiełbie pobierają pokarm mięsny-skąposzczety, larwy owadów, czasami rybi wylęg. Wyszukują go w dnie za pomocą wrażliwych na wibracje i zapachy wąsików.

ROZRÓD
Kiełbie odbywają tarło w maju i czerwcu. Ikra ma postać niewielkich bryłek, jest kleista.
Młode kiełbie po wylęgnięciu żywią się planktonem zwierzęcym-rozwielitkami, oczlikami itp.

METODY POŁOWU
Kiełbie złowić jest niezwykle łatwo. Często należą do pierwszych zdobyczy początkujących wędkarzy. Biorą zarówno na przepływankę jak i lekką gruntówkę.
Szczególnie łapczywie atakują dżdżownice, ale także ochotka, białe robaczki, larwy jętek i chruścików itp. drobne, zwierzęce przynęty nie ujdą ich uwadze.

REGULAMIN POŁOWU
Kiełb krótkowąsy nie posiada wymiaru i okresu ochronnego, natomiast dzienny limit połowu wynosi 5kg.

UWAGI
Kiełbie są znakomitą przynętą na wiele ryb drapieżnych-szczupaki, sandacze i duże okonie. Musimy jednak unikać używania chronionych gatunków-kiełbia białopłetwego i kiełbia Kesslera, na szczęście dosyć łatwych do odróżnienia od kiełbia krótkowąsego.