Odpowiedzi

2009-12-19T11:18:17+01:00
Nie jest powiedziane ze to musi być miasto zagraniczne więc możesz wybrać np. Warszawę, albo Kraków.
Warszawa jest stolicą Polski, posiada wiele zabytków, godnych zwiedzenia m.in Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki.


Jeśli jesteś z Warszawy, lub jej okolic możesz wybrać inne Polskie miasto. Na pewno znajdziesz takie, które chciałabyś zwiedzić ;]
1 5 1
2009-12-19T11:29:18+01:00
Może być np Paryż

W Paryżu znajduje się wiele zabytków z różnych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym. Paryż to również światowe centrum mody.

Zabytkowe budowle
-wieża Eiffla (La tour d'Eiffel)
-Katedra Notre-Dame
-Łuk Triumfalny w Paryżu (L'Arc de Triomphe) - pomnik upamiętniające francuskie zwycięstwa
-Bazylika Sacré Coeur
-budynki Sorbony
-Les Invalides - muzeum i mauzoleum francuskich żołnierzy, także miejsce pochówku Napoleona
- Panteon - kościół, gdzie pochowani są francuscy bohaterowie narodowi
-Conciergerie - dawne więzienie
-Sainte-Chapelle - XIII-wieczna gotycka kaplica pałacowa
-Opera Garnier
-wzgórze Montmartre
-Hôtel Lambert

Muzea paryskie
-Luwr (Le Musée du Louvre) - jedno z największych muzeów sztuki na świecie, w jej zbiorach znajduje się m.in. Mona Lisa oraz Wenus z Milo
-Musée d'Orsay - muzeum sztuki w budynku dawnego dworca kolejowego, zbiory malarstwa impresjonistycznego,
-Centre Georges Pompidou- muzeum sztuki współczesnej oraz centrum kultury, znany ze względu na swoją ciekawą architekturę z rurami na zewnątrz budynku,
-muzeum Auguste'a Rodina - kolekcja rzeźb tego znanego francuskiego rzeźbiarza,
- Muzeum Montparnasse - zbiory komuny artystycznej ze wzgórza Montparnasse
- Musée Cluny - muzeum sztuki średniowiecznej
-Musée Gustave Moreau - muzeum poświęcone twórczości Gustave'a Moreau - znanego malarza symbolisty;
- Musée du quai Branly - muzeum etnologiczne poświęcone cywilizacji Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk, posiada zbiory 267 tys. eksponatów, z czego na stałej ekspozycji wystawiono 3500 eksponatów;

Znane ulice i dzielnice
-Aleja Pól Elizejskich - najbardziej znana ulica Paryża,
-Montmartre - dzielnica bohemy artystycznej,
-Dzielnica Łacińska
- Rue de Rivoli - ulica handlowa z luksusowymi sklepami dla milionerów
-Plac Zgody
- Place de la Bastille - miejsce, gdzie stała Bastylia, a obecnie opera paryska
- Montparnasse - dzielnica bohemy artystycznej
- Les Halles
- Le Marais - obecnie luksusowa dzielnica mieszkalna i faktyczne centrum współczesnej sztuki
- La Défense - dzielnica biznesowo-handlowo-mieszkalna pod Paryżem, skupisko szklanych wieżowców

Cmentarze
- Pere Lachaise
- Montmartre
-Montparnasse
-Passy
- Katakumby Paryża

Parki
-Lasek Buloński (Bois de Boulogne)
-Lasek Vincennes (Jardin de Vincennes)
- Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg)
-Pole Marsowe (Champ-de-Mars)
-Ogrody Tuileries

Inne
- Disneyland Resort Paris pod Paryżem
- Stade de France, największy stadion we Francji, w podparyskiej dzielnicy Saint-Denis
-Parc des Princes, największy stadion w Paryżu
-Park Asteriksa pod Paryżem
albo np. Madryt

Madryt otoczony jest niewielką prowincją zwaną Comunidad de Madrid. Stolica Hiszpanii dzieli się na dwie dzielnice tj: Stary Madryt; Madryt Burboński. Madryt znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych w świecie. Ponadto: Pałac Królewski (XVIII wiek), Pałac Sprawiedliwości (1758), Pałac Senatu, Pałac Kongresowy (1843), Puerta de Alcalá (1778), katedra Almudena (1993), kościół San Pedro el Real (XV wiek), katedra San Isidoro el Real (XVII wiek), klasztor Descalzas Reales (XVI wiek), park Casa de Campo o powierzchni 1447 ha z Fontanną Księcia (1725), mosty, m.in. Toledański (1720-1732), Segovia (1584).
Wiele nowoczesnych budowli wzniesiono po II wojnie światowej (Palacio de Communicaciones, Palacio Nuevos Ministerios, stadion Santiago Bernabéu, dworzec Chamartín, arterie komunikacyjne). Nowoczesne osiedla mieszkaniowe i przemysłowe na peryferiach (Getafe, Alcorcón, Alcalá de Henares).
Na północny zachód od Madrytu znajduje się mauzoleum ofiar wojny domowej – Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caidos (Św. Krzyż w Dolinie Poległych).
Madryt ma ponad 40 parków i ogrodów. Na uwagę zasługują zwłaszcza: ogród botaniczny (założony w 1781 r.) i parki położone nad brzegami rzeki Manzanares na zachodzie i w okolicach Prado na wschodzie. Wielką atrakcją turystyczną jest też świątynia Deboda. staroegipska budowla sprowadzona w czasach budowy tamy asuańskiej i pieczołowicie odtworzona w pobliżu Rosales. Rozciąga się z niej widok na całe miasto.
W Madrycie znajduje się największa w Hiszpanii arena, na której odbywają się walki byków – Las Ventas może pomieścić 23 tysiące widzów. Adepci sztuki matadorskiej toczą tu swe pierwsze walki w czasie specjalnych uroczystości inicjacyjnych. Wielką popularnością wśród mieszkańców Madrytu cieszy się też oczywiście piłka nożna, podobnie jak w całej Hiszpanii. W mieście funkcjonują dwa potężne kluby piłkarskie: Real Madryt i Atlético Madryt. Stadion Atlético, Vicente Calderón, może pomieścić 70 tysięcy widzów, a stadion Realu, Santiago Bernabéu, 80 tysięcy.
Dla turystów odwiedzających miasto Urząd Miasta Madrytu przygotował cztery karty ułatwiające turystom dostęp do wydarzeń kulturalnych i zapewniające liczne zniżki[11]: Madrid Card - umożliwiająca różnorodne zniżki w tym także na komunikację miesjką; Madrid Phone - umożliwiająca tańsze rozmowy krajowe i międzynarodowe; Madrid Card Promociones - umożliwiająca darmowe przejazdy środkami miejskiej komunikacji czy wejścia do muzeów oraz Madrid Card Congresos - skierowana jest do uczestników kongresów.

lub jakieś inne fajne miasta ;P
4 4 4
2009-12-19T11:37:50+01:00
Ateny jest to stolica i najwieksze miasto w Grecji.Jeden z najwazniejszych ośrodków Europy z zabytkami kultury antycznej. Chciałabym je odwiedzić, ponieważ ma bardzo wiele ciekawych zabytków z bogata historią, szczególnie Akropol ateński, Partenon, oraz ruiny Koloseum.
7 5 7