Odpowiedzi

2009-12-19T11:34:44+01:00
Zastosowanie
* Ze względu kwiaty, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu - nektaru i pyłku uprawia się szereg gatunków roślin miododajnych.
* Niektóre rośliny olejkodajne uprawiane są także ze względu na pozyskiwane olejki eteryczne właśnie z kwiatów, które są następnie surowcem w przemyśle perfumeryjnym (np. z płatków róż wytwarza się olejek różany, z koszyczków rumianku - olejek rumiankowy).
* Kwiaty i kwiatostany mają mniejsze znaczenie kulinarne od innych części roślin, jednak w przypadku niektórych gatunków stanowią ważne warzywa i przyprawy.
* Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze. Np. koszyczki rumianku i kwiaty lip stosowane są do sporządzania naparów stosowanych przy przeziębieniach, stanach zapalnych i przeciwskurczowo.
31 3 31
2009-12-19T11:36:00+01:00
Kwiaty pełnią kluczową dla przetrwania roślin funkcję biologiczną biorąc udział w rozmnażaniu generatywnym. W wyniku zapylenia powstaje z nich owoc, w którym znajdują się nasiona.

Kwiaty wykorzystywane są przede wszystkim w celach ozdobnych, stanowiąc źródło wrażeń estetycznych. Szczególnie cenione są jako rośliny ozdobne gatunki o kwiatach z okwiatem okazałym pod względem wielkości i barwy, wonne, o oryginalnym kształcie okwiatu.

Kwiaty dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu.

Kwiaty i kwiatostany znajdują także zastosowanie lecznicze. Np. koszyczki rumianku i kwiaty lip stosowane są do sporządzania naparów stosowanych przy przeziębieniach, stanach zapalnych i przeciwskurczowo.

Z kwiatów można pozyskiwać olejki eteryczne.


Pozdrawiam. :)
30 3 30
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T11:41:50+01:00
Kwiat jest zmodyfikowanym pędem, którego zadaniem jest wytwarzanie nasion.

Działki kielicha chronią w pączku wewnętrzne części kwiatu, pręciki i słupki służą do rozmnażania a barwne płatki korony wabią owady.

Aby kwiat spełnił zadanie musi nastąpić jego zapylenie – przeniesienie dojrzałego ziarna pyłku na znamię słupka.
42 4 42