Odpowiedzi

2009-12-19T11:45:47+01:00
Jak głosi tradycja, na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było we zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11-tu u szlachty, a 9-ciu u mieszczan. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potrawy wigilijne to : barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców. W kuchniach innych państw nie zawsze przestrzega się postnego charakteru i tradycyjne wigilijne potrawy to np. to np. kaczka (Austria), kiełbaski (Niemcy), Indyk (Wielka Brytania).

Przepisy Wigilijne
Kutia
Składniki: szklanka pszenicy, szklanka maku, pół szklanki miodu, szklanka orzechów (migdały, orzechy włoskie, laskowe itp.) szklanka rodzynków.
Pszenicę namaczamy przez noc ,następnie gotujemy aż stanie się miękka (może to potrwać i dwie godziny) następnie należy ją odsączyć tak żeby była sucha. Mak, jeśli jest niezmielony, należy zalać wrzątkiem i po kilku godzinach przemielic kilka razy maszynką do mięsa, jeśli mamy mak mielony należy chwilę go podgotować. Rodzynki namaczamy ok. 30 min. orzechy rozdrabniamy, wszystko, wraz z miodem dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki. Po schłodzeniu kutia jest gotowa.

Kapusta z grochem
Składniki: 70dkg kapusty kiszonej, szklanka grochu, 2 cebule, liść laurowy, pieprz i sól, kminek, masło.
Groch należy namoczyć przez noc następnie ugotowac do miękkości i rozetrzeć na puree, kapustę gotujemy wraz z liściem laurowym, cebulę podsmażamy na maśle (można dodać mąkę) i mieszamy wszystkie składniki dodając sól, pieprz i kminek do smaku.

Karp smażony
Składniki: Dzwonka karpia, jajko, sól, pieprz, mąka, oliwa
Umyte i sprawione dzwonka karpia solimy i pieprzymy, moczymy w jajku i obtaczamy w mące, następnie smażymy na oliwie do zarumienienia.

Wigilijny kompot z suszu
Składniki: mieszanka suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki) ok 100 gram, 200ml soku pomarańczowego, miód, cynamon, goździki
Wszystkie składniki mieszamy dodajemy wody tak aby owoce były przykryte i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem około 30 minut aż owoce nie staną się miekkie. Taki kompot należy podawać ciepły.

dałam razem z przepisami;)
2009-12-19T12:26:10+01:00
1. barszcz z uszkami – barszczyk, jak barszczyk, ale tak na prawdę istotą tego przepisu są uszka wigilijne
2. kapusta z grochem – choć bardziej po ludzku brzmiałoby groch z kapustą.
3. kapusta z grzybami
4. karp – co prawda, tradycyjnie potrawy powinny być bezmięsne i bez tłuszczów zwierzęcych – ale w 2003 Kościół katolicki zniósł ten wymóg – aby było tradycyjnie zatem zamiast wieprzka w naszym przepisie jest nadal karp, ale lekko pokropiony;)
5. kluski z makiem
6. kompot z suszonych owoców
7. kotleciki z ryżu
8. kutia
9. paszteciki z grzybami
10. pierogi z kapustą i grzybami oraz z kminkiem – na dobre trawienie…
11. śledzie
12. zupa migdałowa
3 3 3