Odpowiedzi

2009-09-13T19:01:26+02:00
I,ve spent my summer holidays at my friend, Monika . It was very funny and entertaining. We have been swimming a lot. We have also been sightseeing and walking trough the forest . I remember , we even saw a deer once! At the last day of our holidays we,ve been crying all day, because we didn,t wanted to separate. I think I will invite Monika to my place next time. I hope we will have the same fun time like this year.

Spędziłam swoje wakacje u koleżanki Moniki. Było bardzo zabawnie i interesująco. Sporo pływałyśmy. Spacerowałyśmy też po lesie i podziwiałyśmy widoki. Pamiętam, że raz nawet widziałyśmy jelenia! Cały ostatni dzień płakałyśmy, bo nie chciałyśmy się rozstać. Myślę, że następnym razem zaproszę Monikę do siebie. Mam nadzięję, że będziemy miały tak samo radosne chwile jak w tym roku.
Najlepsza Odpowiedź!
  • elch
  • Rozwiązujący
2009-09-13T19:09:52+02:00
Dear Friend,
I have been in Sweden on holiday.It was really great experience.
I got there by plane, it was only 50 minutes from Warsaw and I was at the airport in Sweden.
My friend-Paul lives there, so I could sleep at his home.
Firstly I hanged out with Paul's friend.We were at the concert and next we were in amusment park - the best place I've ever been!
Now I know Swedish culture and I can say that Swedish people are easy-going and what was amazig - everyone knows English!
Life maybe isn't so chip there but You can make friend, what's the most important think.
I'll show You all photos form Sweden when We'll meet!
I'm looking forward to Your answer, and I Hope You'll describe me Yours holiday.
XYZ

Byłam w wakacje w Szwecji. to bylo naprawde niezwykłe przezycie.dotarłam tam samolotem.trwało to tylko 50 minut i bylam juz na lotnisku w Szwecji.moj przyjaciel Paweł mieszka tam, wiec mogłam nocować tam.Najpierw zwiedzałam z pawła przyjaciółmi.bylismy na koncercie a potem w parku rozrywki -było to najlepsze miejsce jakie kiedykolwiek widziałam.teraz zam szwecką kulture i moge powiedziec ze szwedzi są towarzyscy, i wszyscy znają angielski-co jest zdumiewające.Życie tam może nie jest tanie, ale możesz znaleźć przyjaźń- co jest najważniejszą rzeczą.pokaze Ci zdjęcia kiedy się spotkamy.Czekam na Twoją odpowiedź, i mam nadzieje, ze opiszesz mi swoje wakacje.