Odpowiedzi

2009-12-20T11:34:41+01:00
Tematem moich rozważań jest czy "mały książę" to lektura dla dzieci czy dorosłych. Moja teza brzmi następująco: Mały książę to lektura dla dorosłych.
Na poparcie mojej tezy mogę przytoczyć wiele argumentów, jedna pozwolę sobie na podanie tylko dwóch z nich. Pierwszym powodem, dla którego mały książę, to lektura dla dorosłych a nie dla dzieci jest fakt, że zawiera ona wiele trudnych do zinterpretowania dla dzieci cytatów, myśli, które mają ukryte , uniwersalne znaczenie. Dzieci trudno ulegają wpływom metafor, nie łatwo jest im zrozumieć co oznacza przykładowy cytat : "najbardziej samotnym jest się wśród ludzi" , natomiast dorosły zacznie wyszukiwać tu ukrytego sensu, łatwiej mu to zrozumieć, co stanowczo przemawia za tym, że lektura ta przeznaczona jest dla dorosłych. Kolejnym argumentem, który chcę przytoczyć jest fabuła małego księcia, dziecku może ona się nie spodobać, ponieważ nie jest zbyt interesująca ani przyciągająca ( nic dziwnego, ponieważ liczy się tu bardziej warstwa pośrednia), przez to dziecko nie zainteresuje się książką tak jak dorosły. Dorosły, nawet jeśli jego uwagi nie przyciągną pojedyncze cytaty, zacznie zastanawiać się nad sensem ogółu. Ponadto dziecko nie zrozumie wątku miłości księcia do róży, nie pojmie jak to możliwe, że książe jest jedynym mieszkańcem planety itp. uzna to być może za bezsensowne i zaprzestanie lektury.
Przytoczone przeze mnie argumenty doskonale potwierdzają moją tezę. Podsumowując, Mały Książę, poprzez występowanie w nim warstwy pośredniej, ukrytego znaczenia, jest lekturą przeznaczoną dla dorosłych.


ps. sprawdź ten cytat, bo nie jestem pewna czy tak brzmiał (:
1 5 1