Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T16:04:39+01:00
-choroby i zarazy , brak funduszy na rozwój wojska , upadek systemu monetarnego, wojny domowe ataki barbarzyńców Germanów i Hunów , załamanie ustroju niewolniczego , spory religijne , oddawanie ziemi sojusznikom w zamian za wsparcie , i najważniejsza osłabienie po przez podział cesarstwa na zachodnie i wschodnie.
6 4 6
  • Użytkownik Zadane
2009-12-19T16:06:53+01:00
Rozpad wewnętrzny - to podstawowy powód, w którego skład wchodziły: biurokracja, powszechna korupcja, wzrost podatków i zubożenie ludności czego wynikiem było załamanie gospodarcze, nieregularne spływanie podatków do Rzymu, podział Cesarstwa na Wschodnie i Zachodnie czyli podwojenie biurokracji.
Niewolnicy - liczba ich się zmniejszała, gdyż prawo rzymskie zakazywało rozród rodzin niewolniczych.. Potrzebne były masy ludzi (niewolników) zdolnych do utrzymania produkcji. W końcu to tylko niewolnicy pracowali na roli. Coraz częstsze bunty hamowały produkcję płodów rolnych. Głód w zbuntowanych prowincjach był powodem innych problemów..
Choroby - dżuma na wschodzie oraz liczne zarazy
Cesarzowe - kilku z nich w sposób nieudolny sprawowało władzę
Ludy - mnoga liczba ludów żyjących w obrębie Cesarstwa Rzymskiego - brak jedności, wspólnego celu narodowego
2009-12-19T16:07:57+01:00
W IV w.n.e. rozpoczął się w Imperium Rzymskim wielki kryzys. Wszczynano coraz częstsze bunty w państwie, dochodziło do wojen domowych. Przez to armia rzymska staje się coraz słabsza, a Rzymianom zaczynają coraz bardziej zagrażać Barbarzyńcy. Z tego powodu w 395 roku nastąpił podział państwa na Cesarstwo Zachodnie i Wschodnie. Cesarstwo Zach. upadło w 476 roku.