Odpowiedzi

2009-12-19T22:13:22+01:00
Rozmowa mistrza polikarpa ze smiercia to gatunek zwany dialogiem. Wizerunek śmierci w tym tekście jest alegoryczny. Składa sie na niego kościotrup, kosa i chusta na głowie. W utworze wsytepuje groteska - czyli wprowadzenie komiczności tj. odpadający nos i rozpadające sie ciało śmierci. Utwór został napisany w myśl średniowiecznego hasła " memento mori". Utwór wyolbrzymia przerażenie a śemirć jest upersyfinikowana. W tym utworze wykorzystany został dodatkowo motyw dance macabre. Czyli motyw śmierci ukazanej w postaci kościotrupa, która prowadzi za sobą roztańczony korowód ludzi różnych stanów, co ma nam uświaomić, że smierć spotka każdego.
Wywiad Mirona Białoszewskiego to aluzja literacka do średniowiecznego tekstu. Podobieństwa to gadtunek - dialog oraz mistrz i śmierć. W postać śmierci w utworze wciela się młoda dziennikara ( jak nazwał ją Miron ) . Podobnie jak w rozmowie mistrza polikarpa ze smiercia autor utorzsamia się z bohaterem.
Wiersz Mirona przypomina dramat na co wskazuja nam didaskalia.
Śmierć czyli dziennikarka prowadzi z mistrzem wywiad. Zadaje mu pytania dotyczące jego sposobu bycia oraz pytania egzystencjalne. Jest zagadkowa i tajemnicza, lubi gre.
Bohater nie spodziewał się śmierci, więc również mozna stwierdzić, że został wykorzystany tu motyw " memento mori " gdyź śmierć spotka każdego człowieka.
4 4 4