1.Sarmatyzm i kultura baroku
-ramy czasowe epoki
-wyjasnienie pojecia slowa-barok
-cechy kultury baroku
-co to byl sarmatyzm?
2.Europa w wieku XVII -Gospodarka w epoce kolonialnej.

prosze o udzielenie odpowiedzi w formie jasnej i krotkiej bo bede odpowiadac ustnie z tematow. ;***

Prosze nie sciagac z neta bo bede zmuszona spamowac takie wypowiedzi. ;***


Dam naj. za najlepsze samodzielne opracowanie.! ;DD
Pilne.!!!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T18:03:48+01:00
1.Sarmatyzm i kultura baroku
-ramy czasowe epoki XVII w.- koniec czasów panowania Sasów w XVIII w.
-wyjasnienie pojecia slowa-barok (barocco z portugalskiego)- zniekształcona perła. Bardzo piękna, lecz z defektem.
Barok jako styl to powrót do ascetycznej postawy, wzmożonej religijności, np Taniec Śmierci. W architekturze cechował się przepychem, wielością ozdób, dekoracji, gzymsów, plafonów, licznymi złoceniami.
-cechy kultury baroku - powrót do religii. Jego założeniem (kontrreformacja) było przyciąganie swoim bogactwem i przepychem różnowierców do powrotu na katolicyzm. Tak też się działo. Wzmożona niż w renesansie religijność- fundacja kościołów, budowa kalwarii.
-co to byl sarmatyzm? - pogląd polskiej szlachty, który powstał pod koniec XVI w. a ukształtował się i panował przez cały wiek XVII i początek XVIII. Szlachta polska wywodziła swoje pochodzenie od Sarmatów- walecznego starożytnego plemienia osiadłego na ziemiach między Donem a Odrą.
2.Europa w wieku XVII -Gospodarka w epoce kolonialnej. W XVII wieku nadal rozwijał się handel trójstronny. Rozwijało się też niewolnictwo. Imperia kolonialne sciągały niewyobrażalne korzyści z posiadania kolonii. Udoskonolono flotę, statki handlowe, nastąpił rozwój piractwa na wszystkich wodach (szczególnie na KAraibach).
NA XVII wiek datowane jest powstanie pierwszych rozległych farm w Ameryce. Z krajów Europejskich do kolonii wysyłano gotowe wyroby, np z manufaktur, które właśnie tam sprzedawano, a zyski upłynniano na zakup nowych niewolników, któzy pracując w Ameryce wytwarzali surowce potrzebne w Europie do produkcji rzemiosła i manufaktury. Anglia władająca koloniami na wszystkich kontynentach została nazwana imperium niezachodzącego słońca.
Gospodarki wielu państw europejskich kwitły dzięki dobrej koninkturze i rozległym wpływom (Anglia, Francja), a te które nie miały takich możliwości, npo z powodu braku dostępu do morza, etc. np Austria zajmowały się podbojem sąsiednich imperiów kolonialnych i wyzyskiem nowo zdobytych, dobrze zagospodarowanych ziem. Rzplita wtedy nie marzyła juz o własnej flocie i rozległych koloniach, lecz formalnie posiadała kolonię na karaibach.
Powodzenia ;p
8 4 8
2009-12-19T18:07:27+01:00
1.
a)ramy czasowe epoki

Nazwa epoki jest zapożyczona z terminologii historii sztuki, gdzie była określeniem przedmiotów artystycznych o udziwnionym kształcie.

b)wyjasnienie pojecia slowa-barok

Barok jest to główny gatunek kultury środkowoeuropejskiej i zachodnioeuropejskiej. Jego trwanie datuje się od XVI wieku do XVIII wieku. Barok obejmuje wszystkie przejawy literackie oraz artystyczne.

c) cechy kultury baroku

Wymienie od myślników:

- Bogactwo ozdób i złoceń
- Kontrastowość
- Alegoria

d) co to byl sarmatyzm?

Jest to barokowa formacja kulturowa. Jej trwanie datuje się od końca XVI do drugiej połowy XVIII wieku. Jest to formacja kulturowa dominujące w Polsce.

2.
Rozwijało się niewolnictwo oraz handel trójstronny. Ulepszono flotę, statki, nastąpił rozwój piractwa na większościach wód. Rozpoczęła się wielka kolonizacja. To trudny okres dla Europy, ale w miarę dobrze z niego wyszła.

W XVII wieku to również czas wielu bitew. W tym czasie władcy krajów Europy zmieniali się bardzo często. W Polsce w XVII rządziło 6 władców: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski oraz August II Mocny

Pozdrawiam i liczę na najlepszą odpowiedz:)
7 4 7