Cześć : mam wypracowanie z polaka na 21.12
temat :dwa portrety wodzów.Porównaj sylwetki bohaterów Potopu H.Sienkiewicza odwołując się do całości utworu.Zwróć uwagę na postawę narratora .Mamy odnieść się do zamieszczonego przeze mnie fragmentu a potem do całości książki , z góry dzięki > ale nie chce plagiatu z neta , z góry zastrzegam!

1

Odpowiedzi

2009-12-19T18:18:21+01:00
Paweł Sapieha - po Januszu Radziwille wojewoda wileński i hetman wielki litewski. Od początku najazdu służy Janowi Kazimierzowi, poświęca cały majątek, aby zaciągnąć jak najwięcej wojska do obrony ojczyzny. Zbiera niedobitki komputu litewskiego i rusza przeciwko zdrajcy Radziwiłłowi. Nie dorównuje talentem wojskowym Januszowi, ale dzięki doświadczonym pułkownikom pokonuje go. W czasie oblężenia Warszawy wydaje wielkie uczty. Podczas jednej z nich następuje wycieczka z oblężonej Warszawy. Po tym wydarzeniu Sapieha, w oczekiwaniu na króla nie wydaje uczt i nadrabia straconą po szwedzkiej wycieczce reputację. Litwini spodziewali się iż czeka go za to kara, lecz po spotkaniu się obu wojsk król pokazał, że potrafi nagrodzić swego wiernego i poczciwego sługę.

Jerzy Sebastian Lubomirski - marszałek wielki koronny, ma własne, liczne wojsko lecz na początku potopu waha się po której stanąć stronie. Jego niezdecydowanie wyjaśnia powrót króla Jana Kazimierza, którego postanawia ugościć i poprowadzić na tron. Chce zawsze być w centrum zainteresowania, nie pozwala zorganizować konfederacji tyszowieckiej bez swojego udziału, sam niczym monarcha wysyła posła do chana. Jest dobrym dowódcą wojskowym. Narrator przypomina iż w późniejszych czasach ów pyszny magnat organizuje rokosz przeciwko królowi co osłabia Rzeczpospolitą wewnętrznie.
2 5 2