1.czy współcześnie istnieją wzorce osobowe? jeśli tak omów je i wyraź swoją opinie
2.. czy w dzisiejszym świecie możemy spotkac ludzi którzy kierują sie w swoim zachowaniu etyką rycerską odpowiedz przytaczając konkretne przykłady.

Do wyboru jeden temat! to jest na poniedzialek. proszee o szybka odpowiedz! najdłuższe zadanie dostaje naj!!
z góry dziękuje:*:*

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T18:37:26+01:00
Moim zdaniem w dzisiejszych czasach nie istnieją wzorce osobowe. W średniowieczu istaniały 3 doskonałe wzorce
- rycerza
- władcy
- ascety
W dzisiajszych czasach nie ma już rycerzy, więc model doskonałego rycerza jest wykluczony odrazu. Model doskonałego władcy także odszedł w zapomnienie. Politycy i prezydent państwa nie potrafią zapewnić obywatelom tego czego powinni. Zajmują się wieloma zbędnymi rzeczami i myślą wyłącznie o sobie i swojej pensji, by dostać jak najwięcej pieniędzy. Tak naprawdę, to myslę że nie są zbyt szczególnie zainteresowani obywatelami. Po tych argumentach można powiedzieć że wzorzec doskonałego władcy również odszedł w zapomnienie. Co do ascety, to uważam iż w dzisijszych czasach jest coraz mniej ludzi religijnych. Jest coraz mniej chrześcijan, tworzy się wiele sekt, wyznawców innych religii czy poprostu ateistów. Rzadko kiedy można spotkać w niedzielę, w kościele wielu ludzi. Chrześciajnie coraz mnie praktykują swoją religię, wystarczy że pójdą do kościoła w święta i wyspowiadają się raz do roku. Nie ma ludzi oddanych Bogu, tak jak w średniowieczu ateiści.
Po tych argumentach mogę stwierdzić że wzorce osobowe nie istnieją w XXI wieku.
10 4 10
2009-12-20T00:07:21+01:00
W życiu współczesnego człowieka bardzo ważny jest honor i odwaga. Możemy wzorować się na średniowiecznych rycerzach dla których te cechy były najważniejsze. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleść takich ludzi ,wiekszość z nich kieruje się własnym dobrem ,a nie dobrem innych.
Jednym z przykładów może być postać Matki Teresy dla której dobro innych stawiała ponad własne. Jej życiowym celem było niesienie pomocy dla ubogich ,trędowatych i umierających. Jako jedna z niewielu została doceniona za swoje czyny Pokojową Nagrodą Nobla.
Policjanci oraz strażnicy prawa są jak współcześni rycerze. Chcą wypierać zło ze świata i czynić dobro. Pomagać ludziom. Wielu ludzi nie toleruje policjantów ,ale niewielu z nich zastanawia się nad tych co by zrobili gdyby ukradziono im samochód lub okradziono dom. Oni zawsze dążą do prawdy i sprawiedliwości.
4 4 4