Odpowiedzi

2009-12-19T19:29:34+01:00
Na naszą młodzież czeka wiele różnych zagrożeń, w tym min. zagrożenie uzależnieniem, już małe dzieci próbują różnych używek.
uzależnienie jest chorobą duszy oraz emocji.
Uzależnienie polega na utracie kontroli nad własnym postępowaniem, braniu środków odurzających pomimo zagrożeń, które one wywołują oraz na wzrastającej tolerancji organizmu. Środki odurzające, szczególnie alkohol i narkotyki, wywołują w człowieku, który z nich korzysta, przekonanie, że są środkami pomagającymi załatwić różne problemy, zrealizować ważne potrzeby. Tłumią one emocje na krótką chwilę, ale gdy przestają działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą.
alkoholizm jest to choroba spowodowana uzależnieniem się od alkoholu. Powoduje wyniszczenie organizmu zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym oraz osobowościowym.
nARKOMAINA to uzależnienie od narkotyków, którymi są środki odurzające, naturalne lub syntetyczne substancje zmniejszające wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego...
W zależności od zuzycia dawki narkotyki mogą spowodować uspokojenie, odurzenie lub sen
2009-12-19T19:30:57+01:00
Możliwość zdobycia narkotyków na terenie szkoły
Spora grupa zainteresowanej kupnem narkotyków młodzieży wie, że na terenie szkoły można kupić różnego rodzaju środki odurzające. Największą przeszkodą w ich nabywaniu stanowi wysoka cena. Jednak i z tym problemem młodzież sobie radzi. Zainteresowani młodzi ludzie otrzymują pierwszą, darmową porcję narkotyku. Za następne muszą już płacić. Kiedy kieszonkowe przestaje wystarczać, pojawia się konieczność zarobienia pieniędzy na kolejną działkę. Najprostszym sposobem jest sprzedawanie narkotyków. W ten sposób ofiara narkotykowego biznesu staje się przestępcą. Inni chcąc zarobić trudnią się przemytem, produkcją czy handlem środkami psychoaktywnymi. Jeśli chce się pozostać człowiekiem wolnym od uzależnień, trzeba powiedzieć stanowcze nie, nawet, gdy najbardziej zaufany przyjaciel zaproponuje niewinnego skręta czy działkę.

Przyczyny sięgania po używki
Różnorakie są przyczyny zażywania narkotyków przez uczniów. Oprócz wyżej wymienionych mówi się o braku bliskich więzi z członkami rodziny oraz nudne i mało radosne życie. Próbują w ten sposób zwrócić na siebie uwagę, na swoje kłopoty i problemy. Czasami jest to zwykła bezmyślność czy chęć dorównania kolegom. Zażywanie narkotyków powoduje szybkie uzależnienia, co w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu. Potrzebna jest wówczas pomoc specjalistów, aby uwolnić się od niego. Służą temu między innymi programy z zakresu profilaktyki uzależnień przeznaczone zarówno dla osób uzależnionych jak też ich rodzin. Szczególnie wartościowe są spotkania z osobami, które zmagały bądź nadal walczą z problemem uzależnień. Ich doświadczenia pozwalają zrozumieć, że narkotyki czy alkohol to przede wszystkim dramat osobisty, rodzinny, a nie tylko wątpliwa przyjemność.
2009-12-19T23:21:30+01:00
Problem uzależnień wśród młodzieży jest ogólnie znany w całym społeczeństwie. Do tradycyjnych już i rozpowszechnionych środków uzależniających jakimi są: alkohol i palenie tytoniu, doszły narkotyki, leki i inne odurzające środki chemiczne.
Alkohol pojawia się obok nas już w pierwszych dniach naszego życia – ponieważ nasze narodziny należy uczcić wzniesieniem toastu. Tak już przez całe życie, aż do okazyjnej „stypy”. Alkohol jest dla zdrowych i dorosłych osób. Około 80% ludzi, którzy są konsumentami napojów alkoholowych nie doznaje z tego powodu istotnych szkód. Ale pozostałych 20% popada w kłopoty i często są to poważne kłopoty. Używanie staje się nadużywaniem. Bardzo często uzależnienie spowodowane jest zbyt wczesnym spróbowaniem alkoholu. Nie bez
przyczyny zabrania się sprzedaży napojów alkoholowych osobom przed ukończeniem 18 roku życia. W okresie dojrzewania alkohol może poważnie uszkadzać procesy rozwojowe.
Młodzi ludzie mają znacznie niższą tolerancję na alkohol i znacznie szybciej się uzależniają.2 Jeśli początki picia alkoholu przypadają na 25 rok życia, uzależnienie może wystąpić po 12- 15 latach, a gdy zaczyna się pić alkohol przed osiągnięciem pełnej dojrzałości psychicznej i fizycznej – kontrolowane picie może skończyć się po 5-6 miesiącach.3
Narkotyki, leki i inne środki chemiczne są największym zagrożeniem dla młodzieży a nawet dzieci od ostatniej dekady XX wieku. Narkotyki stały się tak powszechnie używane, ponieważ zadbał o to świat przestępczy. Narkotyki są źródłem olbrzymich nielegalnych pieniędzy. Najłatwiej pracować nad uzależnieniem dzieci. Będą one już klientami do końca życia. Mówiąc o narkotykach nie ma sensu owijać w bawełnę.
Jest to po prostu ślepa ulica a na jej końcu znajduje się bagno. Wielu młodych ludzi śmieje się z haseł typu: „zażywasz –przegrywasz”. A jest to niestety prawda.