Bardzo pilna praca, która zaważy na mojej ocenie z historii. Będę bardzo wdzięczna za zrobienie jej, gdyż nie jestem orłem z historii;]
Polecenie brzmi:
1a. Wykorzystując dostępne źródła dokonaj przeglądu polskich osiągnięć naukowych i technicznych okresu międzywojennego. Zapoznaj się z postaciami autorów polskich sukcesów.
1b. Wypisz po 5 osiągnięć naukowych i technicznych z różnych dziedzin.
2a. Wybierz jedą postać, jedno osiągnięcie,a następnie pisemnie przedstaw uzasadnienie wyboru ( można wybrać osiągnięcia artystyczne bądź sportowe).

Praca musi byc w miare długa(i dotyczy punktów 1 i 2!!) i zrobiona nie na zasadzie kopiuj - wklej z innych stron. Z góry dzięki za pomoc!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-19T20:30:12+01:00
AD 1a. + 1b
Polska nauka 20 lecia międzywojennego może poszczycić się wieloma osiągnięciami. W niepodległym państwie szybko rozwijały się nauki społeczne, a wśród nich badania historyczne nad dziejami Polski i krajów sąsiednich, które podjęli między innymi: Szymon Askenazy,Marceli Handelsman i Wacław Tokarz. Wsrod matematyków światową sławę zyskali Wacław Sierpiński i Stefan banach, a także Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy rozszyfrowali działanie niemieckiej maszyny szyfryjącen Enigma. Złamanie kodu szyfrujacego umożliwiało aliantom w czasie II wojny światowej odczytywanie tajnych niemieckich depesz. Inne dziedziny również się rozwijały, m. in. astronomia (obliczeni orbity Plutona), chemia(zastosowanie izotopów do badań biochemicznych), biologia (badanie tkanek hodowanych in vitro),medycyna (odkrycie pałeczki drutu rzekomego C). niepodległośc zaowocowała również rozwojem kultury. powstawały liczne grupy litrerackie, kabarety, teatry. W pierwszych latach okresu międzywojennegi zdobyli: Władysław Reymont (nagroda Nobla w 1924, autor "Chłopów" i "ziemi Obiecanej"), Stefan Żeromski (autor "syzyfowych prac", "Popiołów", "Przedwiośnia". Czytano wiersze Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima i Jana Lechonia. Bujny rozwój przeżywała również prasa: w 1937 roku ukazywao się ok.2700 tytułów. Istniało wiele pism politycznych, religijnych,naukowych i kulturalnych.

2a.
Jedną z postaci, która odegrala bardzo dużą rolę był sportowiec Stanisław Marusarz. Wile razy zdobywal mistrzosto polski m.in. w skokach narciarskich. W 1938 roku został wicemistrzem świata w skokach. 4 krotnie godnie reprezentował biało-czerwone barwy na olimpijskich igrzyskach. Pokazał światu, że niepodległa Polska rodzi się na nowo pod każdym względem i robi to naprawdę dobrze.
Jednym z polskich osiągnięć znanych na skalę światową jest polska myśl techniczna, dzięki której samoloty osiągnęły międzynarodowy sukces. tworcy znakomitych samolotów RWD zwycięzyli w międzynarodowych zawodach lotniczych w 1932 roku, polski reprezentant Stanisław Skarżyński ustanowił rekord długości lotu bez lądowania lecąc nad Atlantykiem polskim samolotem typu RWD-5.

Myśle że wystarczy.... :) najlepiej by był jakbyś napisała o każym po trochu xD :):) no ale :) jbcto pisz... pozdrawiam...

(oryginal 100%)
1 5 1