Odpowiedzi

2009-12-19T20:17:26+01:00
Kotlina Kłodzka jest krainą geograficzną stanowiącą najrozleglejsze obniżenie w Sudetach Środkowych. Umiejscowienie u podnóża gór, znajdujących się z każdej strony, powoduje iż Kotlina Kłodzka stanowi zupełnie niezwykły mikroklimat, o charakterystycznych walorach przyrodniczych i klimatycznych. Kotlina Kłodzka otoczona jest przez Góry Stołowe, stanowiące jedyne w Polsce góry płytowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie oraz Masyw Śnieżnika. Historycznie Kotlina Kłodzka wraz z otaczającymi ją górami nazywana jest ziemią kłodzką. Turystycznie natomiast jest to jedno z wielu wyjątkowo ciekawych miejsc w Polsce, które z łatwością przyciągają ogromne ilości turystów.

Atrakcyjność turystyczna Kotliny Kłodzkiej wzmożona jest przez bardzo bogatą sieć wodną, która w historii tego regionu odegrała niezwykle ważną rolę. Przez sam środek Kotliny przepływa Nysa Kłodzka. Do rzeki tej wpływają jeszcze dwie większe rzeki: Biała Lądecka oraz Ścinawka, jak również niezliczona ilość niewielkich źródełek i strumyków. Istnienie tak bogatej i urozmaiconej sieci wodnej skłoniło ludzi do utworzenia licznych uzdrowisk, cieszących się ogromną popularnością. Bogate w naturalne minerały wody, sprzedawane w pijalniach, posiadają niezwykłe walory uzdrawiające oraz dodające sił witalnych. Spośród najsłynniejszych uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej wymienić należy: Polanicę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Kudowę-Zdrój.

Różnorodność klimatu, walorów przyrodniczych, geologicznych oraz kulturowych wyszczególniona została poprzez podział Kotliny Kłodzkiej na mikroregiony. Należą do nich: Kotlina Kłodzka właściwa, Wzgórza Rogówki, Wysoczyzna Łomnicy, znajdująca się w południowo-zachodniej części Kotliny, Obniżenie Bystrzycy Kłodzkiej, Wysoczyzna Idzikowa oraz Wysoczyzna Międzylesia.

Najważniejszym miastem, od którego pochodzi również nazwa Kotliny Kłodzkiej, jest Kłodzko. Już w X wieku w miejscu tym znajdował się gród warowny. W wieku XIII Kłodzko otrzymało prawa miejskie, a w XV stanowiło jeden z głównych ośrodków rzemieślniczo-handlowych na ważnym szlaku handlowym. W mieście podziwiać można wiele atrakcyjnych budynków, będących świadectwem różnych epok. Jest tutaj późnogotycka bazylika, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku, budynek kolegium jezuickiego, wybudowane w XVIII wieku na styl barokowy, pozostałości średniowiecznych murów miejskich oraz położona na wzgórzu nad miastem XVII-wieczna Twierdza Kłodzko


1 5 1
2009-12-19T20:18:49+01:00
Ogród japoński w Jarkowie:
ogród w tradycyjnym stylu japońskim o powierzchni około
1000 m2, położony we wsi Jarków w gminie Lewin Kłodzki, w województwie dolnośląskim.


KOPALNIA URANU
Kopaliny – kryptonim tajnej radzieckiej kopalni uranu działającej w Polsce w latach 50. XX w. w pobliżu wsi Kletno w województwie dolnośląskim.


Ogród Bajek w Międzygórzu - rodzaj skansenu - niezwykłej, wieloletniej kolekcji drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości ok. 780 m n.p.m. i zajmuje prawie ćwierć hektara.


Wodospad Wilczki (dawniej nazywany również Wodogrzmoty Żeromskiego, niem. Wölfelsfall) – wodospad na rzece Wilczka oraz rezerwat przyrody w Masywie Śnieżnika (Sudety Wschodnie), w pobliżu Międzygórza.