Mam do napisania z bioli referat na temat "Rozwój postnatalny człowieka".
Facetka mówiła ze nie mogę przepisywać informacji z neta.
nie proszę was o napisanie referatu. Ale bardzo proszę o informacje na ten temat(ważne informacje),nie chce informacji z neta.

1

Odpowiedzi

2009-12-22T21:25:44+01:00
Rozwój postnatalny człowieka obejmuje kilka charakterystycznych okresów.
W tym czasie zmieniaja sie nie tylko masa, proporcje ciała i ukształtowanie twarzy człowieka.Nastepuje takze jego rozwój emocjonalny i intelektualny.
Od narodzin do konca pierwszego miesiąca zycia noworodek przystosowuje sie do oddychania powietrzem atmosferycznym, do przyswajania pokarmów(mleko matki) i wydalania produktów przemiany materii.
W okresie niemowlecym(koniec pierwszego miesiaca do drug
iego roku zycia) nastepuje szybki wzrost ciała,wyrzynają sie pierwsze zeby mleczne,rosnie sprawnosc ruchowa.Zwyczajowo przyjmuje sie,ze okres niemowlęcy konczy się,gdy opanowana zostaje umiejetnosc chodzenia i dziecko podejmuje pierwsze próby mówienia
Okres dzieciecy(do wieku dojrzewania:zwykle11-14 lat) obejmuje bardzo intensywny wzrost,rozwój sprawnosci ruchowej i wydolnosci serca.Doskonalona jest umiejętnosc mowy,nastepuje rozwój intelektualny.Zęby mleczne stopniowo zastepowane są przez zeby stałe.
Okres młodzienczy(do osiągniecia pełnej dojrzałosci:zwykle 18-20lat)rozpoczyna sie skokiem pokwitaniowym,rozwojem cech płciowych i przedewszystkim mozliwosci intelektualnych.Następują psychologiczne zmiany osobowosci,w tym okresie dochodzi takze do pierwszych kontaktów seksualnych.
Okres dojrzałosci(do ok.40 roku zycia)i wieku sredniego (do ok.65 roku zycia)to osiąganie szczytu rozwoju fizycznego i intelektualnego oraz powolne zmiany prowadzące do starzenia sie.W wieku 45-55 lat większosc kobiet przechodzi przekwitanie,krwawienia miesiączkowe i owulacje stopniowo ustaja.Męskie przekwitanie(andropauza)pojawia się pózniej(ok.65 roku zycia),jest bardziej rozłozone w czasie i mniej nasilone niz u kobiet.
W okresie starosci wzmagają sie symptomy starzenia-systematycznie maleje wydolnosc fizyczna i intelektualna oraz zdolnosc organizmu do utrzymywania homeostazy.W tej grupie wiekowej nastepuje szczególny wzrost zgonów.

Nie jest to napewno sciagniete z neta.pozdrawiam