Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez zegote objasnia sens meczenstwa mlodziezy polskiej? zwroc uwage na sytuacje studentow i ich postawy. Prosze o pomoc i zeby bylo w miare konkretne. minimum 100 slow. Nie trzeba pisac w calowsci mozna np napisac rozwiniecie ktos inny pocztaek itp.

1

Odpowiedzi

2009-12-21T11:16:50+01:00
Symbolika ziarna w bajce o "Szatanie, Bogu i Ziarnie" opowiedzianej przez Żegotę, ziarno jest odpowiednik polskiej młodzieży w czasie wojny. Pomimo usilnych prób cara(którego porównuje do diabła), który ją depcze, opluwa, ta młodzież kiedyś powstanie i przeciwstawi się mu, i pokona go tak że nie będzie już mógł wstać. Jest to przedstawienie walki dobra ze złem, mimo chwilowej przewagi zła i tak dobro ją góruje nad złem. Moim zdaniem ofiara jaką składa Polska w starciu z zaborcami(ofiary z ludzi), porównywana jest przez Mickiewicza do ofiary złożonej na krzyżu przez Chrystusa dla ludzkości, gdzie Chrystus odrodził się pokonując zło. Polska, według autora, to naród wybrany, który może przeciwstawić się Carowi(Szatanowi).

Bajka:
Jest to bajka o szatanie, Bogu i ziarnie. Bóg pozostawił ziarna żyta na ziemi, żeby człowiek mógł je zagospodarować. Szatan chciał przeszkodzić Stwórcy i: „Zrobił rogiem rów w ziemi i nasypał żytem/Napawał i ziemię nakrył, i przybił kopytem”. Jednak po jakimś czasie żyto wykiełkowało i chytry plan diabła legł w gruzach.