Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T13:43:08+01:00
KLĄTWA TUTENCHAMONA - miała dotknąć każdego kto chciał zakłócić spokój wielkiego faraona Tutenchamona. Archeolodzy badający grobowiec faraona znaleźli tam tabliczkę z napisem ''Śmierć zabierze każdego , kto zakłóci spokój faraona ". W ciągu dwóch lat od otwarcia grobowca archeolodzy zaczęli umierać w dziwnych okolicznościach . Jeden zmarł na malarię , drugi na zapalenie płuc , dwaj z niewyjaśnionych przyczyn , następny popełnił samobójstwo. Tylko przywódca wyprawy , który nie wierzył w klątwy dożył sędziwego wieku i zmarł śmiercią naturalną.

Starożytni Egipcjanie wierzyli w wielu bogów. Przypisywano im niektóre zjawiska przyrody , dlatego wierzono że od ich życzliwości uzależnione są np. wylewy Nilu , plony oraz zbiory.
Wierzono również że od bogów zależne są urodzaj , miłość czy burza. Ponieważ Egipcjanie czuli się zależni od woli bogów , starali się zapewnić im przychylność. W świątyniach składali dary w postaci jedzenia , napojów i kwiatów. Wielu bogów wyobrażali sobie jako pół ludzi , pół zwierząt ( tułów człowieka , a głowa zwierzęcia).
Najważniejsze bóstwa Egiptu to:

-RE-był bogiem słońca , panem świata i nieba . Przedstawiano go z głową sokoła i słonecznym dyskiem na głowie.

-OZYRYS- był władca świata zmarłych , których sądził i o których losie decydował . Przedstawiony był jako postać mumii z koroną na głowie.

-ANUBIS- był bogiem zmarłych. Przedstawiony był z głową szakala lub psa.

-IZYDA- żona Ozyrysa , uważana była za panią życia oraz opiekunkę magii i rodziny. Przedstawiono ją w postaci kobiety lub krowy z dyskiem słonecznym pomiędzy rogami.
4 5 4