Odpowiedzi

2009-12-20T21:12:26+01:00
KALIAS

H. Rudnicka Uczniowie Spartakusa, bohater główny; młody chłopiec, pomocnik Spartakusa, podzielał jego ideały związane z wolnością.

Wygląd: Kalias był Grekiem i miał wszystkie cechy wyglądu rodowitego przedstawiciela tego narodu: oliwkową cerę, ciemne włosy. Był wysoki, smukły i zręczny, miał talent rzeźbiarski, w rodzinnym domu często towarzyszył ojcu w jego pracowni.

Życiorys: Trzynastoletni chłopiec, rodem z Attyki, syn słynnego greckiego rzeźbiarza. Został porwany z rodzinnej wioski i wywieziony do Italii na statku piratów. Dostał się do domu Kwintusa Waryniusza, ale uciekł stamtąd. W końcu spotkał Spartakusa, którego bardzo pokochał. Wódz stał się jego ideałem.

Charakterystyka: Kalias był wesołym chłopcem, łatwo nawiązywał przyjaźnie. Przybywszy do Rzymu był przerażony, nie spodziewał się, że nagle z wolnego człowieka może stać się niewolnikiem - narzędziem w ręku pana. Nie załamywał się jednak - starał się jak najlepiej wykonywać swe obowiązki. Kiedy okazało się, że nie potrafi zadowolić swego pana, który stosuje okrutne kary, Kalias zdecydował się na ucieczkę. Współczuł nieszczęściu innych, choć sam cierpiał trudy samotnej podróży, w czasie której musiał zachować wszelkie środki ostrożności. Przygarnął bezpańskiego, głodnego psa, z żalem wysłuchał opowieści o losie rodziny wyrzuconej z domu za niezapłacony podatek. Był odważny, przyjazny, serdeczny.

Starał się pomóc Spartakusowi. Wykazał się przy tym pomysłowością i sprytem. Doskonale rozumiał ideały wolności, wiedział, jak ważne jest, aby każdy człowiek czuł się wolny, niezależny.

Rola w utworze: Kalias to sympatyczny bohater. Był chłopcem, a mimo to w wielu sytuacjach zachowywał się, jak dorosły mężczyzna - opiekował się matką, był wiernym towarzyszem Spartakusa. Imponująca jest jego odwaga oraz umiejętność samodzielnego radzenia sobie w trudnych chwilach. Położenie chłopca w Rzymie wywołuje u czytelnika współczucie.