Odpowiedzi

2010-04-13T15:39:51+02:00
* grono – na osi głównej zakończonej kwiatem osadzone są kwiaty szypułkowe, które stanowią osie I rzędu. Przykładem grona jest kwiatostan konwalii lub rzepaku.
* baldachogrono – szypułki kwiatowe o niejednakowej długości wyrastają z osi głównej na różnych wysokościach i dorastają do jednego poziomu (grusza, jarzębina, jabłoń) .
* kłos – w przeciwieństwie do grona, pojedyncze kwiaty są bezszypułkowe, osadzone siedząco bezpośrednio na osi (babka, rdest).
o kotka – (bazia) o zwisającej, wiotkiej osi (wierzba, leszczyna).
o kolba – o silnie zgrubiałej osi (kwiat żeński kukurydzy).

* złożone (mają one rozgałęzienia dalszych rzędów):
o kłos złożony – z osi głównej wyrastają kłosy proste – kłoski (pszenica, żyto).
o wiecha – oś główna wykształca odgałęzienia dalszych rzędów zakończone pojedynczymi kwiatami (bez lilak, wiele gatunków traw).
o wiecha złożona – rozgałęzienia zakończone są nie pojedynczymi kwiatami a kłoskami (owies, kwiaty męskie kukurydzy).


* o silnie skróconej osi głównej:
o baldach – osie boczne I rzędu wyrastają z osi głównej na tej samej wysokości dorastając na prawie taką samą długość. Każda z nich zakończona jest pojedynczym kwiatem (czosnek, bluszcz).
o baldach złożony – osie boczne zakończone są małymi baldachami tzw. baldaszkami (koper).


* o skróconej, rozszerzonej i często spłaszczonej osi głównej (często tworzącej osadnik – dno kwiatostanowe):
o główka – posiada oś silnie zgrubiałą, często wypukłą. Kwiaty na niej osadzone są siedzące lub też krótkoszypułkowe (koniczyna).
o koszyczek – oś jest rozszerzona i spłaszczona. Na niej znajdują się gęsto rozłożone kwiaty bezszypułkowe. U niektórych gatunków wszystkie kwiaty koszyczka są jednakowe ale u wielu pojawia się zróżnicowanie na kwiaty języczkowate występujące na brzegu oraz kwiaty rurkowate umieszczone wewnątrz (stokrotka, słonecznik).
13 2 13