Odpowiedzi

2009-12-20T13:02:09+01:00
Krew składa się z 54% osocza (50% woda + 4% substancje rozpuszczone w osoczu), Krwinek czerwonych czyli erytrocytów (45%) oraz z płytek krwi i krwinek białych po 0,5%. Osocze zawiera także hormony i substancje zwalczające drobnoustroje chorobotwórcze.

Krew dostarcza komórkom tlenu i substancji odżywczych. Bierze też udział w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała oraz w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.

Krwinki białe (leukocyty) - Zwalczają drobnoustroje chorobotwórcze i wytwarzają przeciwciała. Posiadają zdolność ruchu i jądro komórkowe. Stanowią 0,5% objętości krwi i powinno ich być od 4,5 do 11 tys. mm3.

Limfa (chłonka) - płyn tkankowy spływający do naczyń chłonnych, tworzących układ naczyń limfatycznych.
Więcej o limfie masz tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%82onka

Polecam się na przyszłość ;)) Też to teraz przerabiam, także napisałam to z książki i z zeszytu. ;))
5 4 5
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T13:03:00+01:00
Krew jest tkanką płynną, która:
- dostarcza do wszystkich komórek organizmu tlen i substancje odżywcze,
- pobiera z komorek dwutlenek wegla i inne zbedne produkty przemiany materii,
-transportuje zwiazki regulujące prace organizu,
-zwalcza czynniki chorobotworcze,
- bierze udzial w regulacji temperatury ciała

Krew składa się z żółtawej substancji miedzykomorkowej, nazwanej osoczem, oraz zanurzonych w niej elementow morfotycznych, czyli krwinek (czerwonych-erytrocytów,białych - leukocytów) i płytek krwi.

Krwinki białe( w jednym milimetrze sześciennym może ich być od 4,5 do 11 tys) w odróżnieniu od erytrocytów, leukocyty mają jądro komórkowe oraz zdolność ruchu. Niszczą drobnoustroje chorobotwórcze. Jeśli do organizmu dostaną się np. bakterie , niektóre krwinki białe wchłaniają je i trawią. Część leukocytów wytwarza specjalne białka, tak zwane przeciwciała, które biorą udział w zwalczaniu czynników chorobotwórczych.

Limfa powstaje jako przesącz osocza przez włosowate naczynia krwionośne do przestrzeni miedzykomórkowych. Dlatego też jej skład jest podobny do osocza krwi. Poza tym zawiera substancje usunięte z komórek i znacznie wiecej krwinek białych niż krew.

Funkcja limfy: uczestniczy w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, odprowadza z komórek zbędne substancje i nadmiar wody

Mam nadzieje,że pomogłam. :) Pozdrawiam i liczę na najlepszą. :))
8 4 8
2009-12-20T14:01:11+01:00
Skład krwi : erytrocyty- krinki czerwone, leukocyty- krwinki biale, trombocyty(płytki krwi), plynne osocze.
zadania krwi: pełni funkcję transportową, zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. krew jest plynna tkanka laczna krazaca w naczyniach krwionosnych lub w jamie ciala.
funkcje krwi:

funkcja obronna - przenoszone przez nią przeciwciała i komórki odpornościowe zwalczają wszelkie zagrożenia z zewnątrz i z wewnątrz.

transportowa - Krew dostarcza do komórek tlen (pobrany wcześniej z płuc) oraz składniki energetyczne, sole mineralne i witaminy (pobrane z przewodu pokarmowego). Zbędne produkty przemiany materii (dwutlenek węgla, mocznik, kwas moczowy) również są transportowane przez krew, która zabiera je z tkanek i przenosi do narządów wydalniczych (nerek, skóry) i do płuc (usuwają dwutlenek węgla).

krwinki biale-leukocyty, krążą we krwi w ilości od 4 tys. do 10 tys. w 1 mililitrze. Jest to niejednorodna grupa obejmująca granulocyty, limfocyty i monocyty.

plytki krwi - Płytki krwi to następny rodzaj elementów morfotycznych krwi. Są fragmentami bardzo dużych komórek - megakariocytów, powstających w szpiku kostnym. Średnio w 1 ml krwi znajduje się 250 tys. płytek. Ich czas "przeżycia" wynosi 8-10 dni. Płytki krwi odgrywają bardzo dużą rolę w hamowaniu krwawienia (w hemostazie).
4 2 4