Odpowiedzi

2009-09-14T15:02:06+02:00
Człowiek od zawsze poszukiwał potęgi, wielkiej nieznanej siły sprawczej, władającej nad żywiołami, obserwującej nas z góry. Grecy jako prekursorzy kultury europejskiej także wierzyli w różne bóstwa. Dorobek cywilizacyjny starożytnej grecji zdumiewa nas do dziś. Każdy wpada w zachwyt widząc monumentalne budowle i rzeźby z antyku. Wielu artystów do dziś naśladuje styl antyczny, poświęcony greckim bóstwom w olimpie. Mitologia grecka jest głęboko zakorzeniona w naszych sercach. Człowieka zawsze ciągnie do potęgi natury, której uosobieniem były właśnie antyczne bóstwa. Malarze na przestrzeni wieków starali się naśladować antyczne wzorce, ludzi na obrazach starano się przedstawiać nago, w wojowniczych pozach, walczących z dzikimi i fantastycznymi bestiami. Literatura fantasy także czerpie całymi garściami z mitologii. W wielu książkach pojawiają się takie stworzenia jak centaury, bazyliszki, smoki, tytani, cyklopi czy też minotaury. Z pewnością mitologia antycznej grecji wniosła wiele inspiracji dla przyszłych artystów na przełomie wielu epok. Człowiek żyje swoją historią, więc żyje też więc wraz z mitologią.
2009-09-14T15:14:27+02:00
Mity greckie, miały ludziom w sposób przystępny i ciekawy wyjaśnić jak co się dzieje dlatego Zeus rzucał piorunami pod czas burzy, jak ktoś umierał szedł do Hadesu. Każde zjawisko miało jakiegoś boga, który pilnował aby wszystko szło poprawnie. Nie okłamując się mitologia grecka jest bardzo ciekawa: bogowie, herosi, potwory - wszystko to wpływa w mniejszym bądź większym stopniu i dzięki temu artysta jako człowiek o dużej wyobraźni zaczyna myśleć jak ktoś taki mógł się zachowywać bądź jak wyglądał. Wielu artystów pod natchnieniem mitów malowało, rysowało, pisało wiersze, czy też układało pieśni o bohaterach. Nie tylko w epoce kiedy ludzie wierzyli w mity lecz także w późniejszych epokach a nawet dziś wielu ludzi jest ciekawych mitologii greckie i dlatego tworzy dzieła z tym związane.
2009-09-14T15:26:17+02:00
Człowiek od zawsze poszukiwał potęgi, wielkiej nieznanej siły sprawczej, władającej nad żywiołami, obserwującej nas z góry. Grecy jako prekursorzy kultury europejskiej także wierzyli w różne bóstwa. Dorobek cywilizacyjny starożytnej grecji zdumiewa nas do dziś. Każdy wpada w zachwyt widząc monumentalne budowle i rzeźby z antyku. Wielu artystów do dziś naśladuje styl antyczny, poświęcony greckim bóstwom w olimpie. Mitologia grecka jest głęboko zakorzeniona w naszych sercach. Człowieka zawsze ciągnie do potęgi natury, której uosobieniem były właśnie antyczne bóstwa. Malarze na przestrzeni wieków starali się naśladować antyczne wzorce, ludzi na obrazach starano się przedstawiać nago, w wojowniczych pozach, walczących z dzikimi i fantastycznymi bestiami. Literatura fantasy także czerpie całymi garściami z mitologii. W wielu książkach pojawiają się takie stworzenia jak centaury, bazyliszki, smoki, tytani, cyklopi czy też minotaury. Z pewnością mitologia antycznej grecji wniosła wiele inspiracji dla przyszłych artystów na przełomie wielu epok. Człowiek żyje swoją historią, więc żyje też więc wraz z mitologią