Odpowiedzi

2009-12-20T15:56:34+01:00
Niższy współczynik feminizacji jest spowodowany tym, że na danym terenie można znależ więcej ofert pracy dla kobiet (np przemysł włókienniczy i dziewiarski)
13 2 13
  • Użytkownik Zadane
2009-12-20T16:02:51+01:00

Proces starzenia się społeczeństwa polskiego jest poważnym problemem.Coraz mniejszy udział w strukturze wiekowej mają roczniki młode , a coraz większy starsze. Wynika to z wydłużania się średniej długości życia i drastycznego spadku współczynnika przyrostu naturalnego. W strukturze wiekowej ludności wiejskiej duży jest udział dzieci i ludzi młodych - na wsi rodzi się więcej dzieci. Stosunkowo mało jest ludności w wieku 20 do 64 lat z powodu przenoszenia się ludzi do miasta na studia i do pracy. w ostatnich latach coraz wiecej tych co wyjechali ze wsi do miasta powraca na wieś, szczególnie po przejściu na emeryturę. wyjazdy ze wsi ludzi w wieku produkcyjnym i powrotu w emerytalnym powodują duży udział w strukturze ludności wiejskiej osób starszych.młoda strukturę wiekowa maja województwa zasiedlane całkowicie lub częściowo po 1945 r. stara struktura wiekowa charakteryzuje województwa położone na danych ziemiach polskich o niskim stopniu uprzemysłowienia.

2. najwyższy współczynnik feminizacji maja województwa z przemysłem lekkim, usługami zatrudniającymi kobiety, np. łódzkie, dolnośląskie i mazowieckie.Najniższy województwa rolnicze : warmińsko-mazurskie, podkarpackie, świętokrzyskie. duże aglomeracje miejskie maja znacznie wyższy współczynnik feminizacji (warszawa, Łódź)
feminizacji niż małe miejscowości i obszary wiejskie. W Nałęczowie i Rabce wysoki współczynnik wynika z zatrudnienia w uzdrowiskach głównie kobiet - jako pielęgniarek i obsługi. w lodzi kobiety pracują w przemyśle włókienniczym i lekkim. w Bełchatowie i Dąbrowie Górniczej rozwinął się przemysł ciężki (górniczy, energetyczny, hutniczy) zatrudniający glównie mężczyzn.
11 3 11
2009-12-20T19:15:27+01:00
Poniewaz np. w woj. Łódzkim jest wiecej zakladów w którym mogą pracować kobiety np. (zakłady włokiennicze)
6 2 6