Bardzo proszę o przetłumaczenie tego e-maila na angielski;) tylko żeby było dokładnie i poprawnie...ważne!

a oto on:
Cześć Ania,
Jestem w Australii. Przyleciałam 6 dni temu. podróż samolotem była straszna! jakiś czas tu zamieszkam, ponieważ tata dostał tu nową pracę. Zwiedziłam już część miasta w którym mieszkam. Jest tu pięknie!
Chodzę do niewielkiej szkoły w mieście. Na początku było ciężko, ponieważ nikogo nie znałam, nowe przedmioty i nauczyciele. Zaprzyjaźniłam się z Kasią, dziewczyną z którą chodzę do klasy. Pomogła mi poznać tą okolicę.
Mieszkam w niewielkim domu który wynajmujemy z rodzicami.
No więc, muszę kończyć bo idę na obiad. Jestem starsznie głodna!
Pa!

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T16:18:09+01:00
Hi Anne,
I'm in Australia. Arrived 6 days ago. Air travel was terrible! I would settle for some time here, because my dad got a new job here. Had already traveled part of town where I live. It's beautiful!
I go to a small school in the city. In the beginning was hard, because nobody knew, new subjects and teachers. I made friends with Kate, a girl with whom I go to class. Helped me learn the area.
I live in a small house which we rent from her parents.
Well, I have to finish because I go to dinner. I'm awfully hungry!
Bye!
2009-12-20T16:32:30+01:00
Hello Ania!
I am in Australia. I arrived six days ago. Journey aircraft was terrible! I will take up residence some time here, because my dad has obtained new job here.
I toured part of city, where I live. There is here beautiful!
I go to a small school in city. On the beginning was heavily, because I don`t knew nobody, new subjects and teachers. I palled up with Kasia, girl with which I go to the class. She helped me learn region.
I live in a small house, which we rent with parents. But so, I must finish, because I go to a dinner. I am terrible hungry!
Bye!


Nie wiem, czy jest dobrze