WOK:

1.Podaj przykłady zjawisk zaliczających się do kultury masowej. Uzasadnij swój wybór, wskaż takie ich cechy jak upraszczanie lub infantylizacja świata.

2. Czy współcześnie można jeszcze mówić o podziale na kulturę niska i wysoką? Około 10 sensownych zdań.

PILNE !

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T17:13:39+01:00
Kultura masowa czyli taka która dociera do masowego odbiorcy.
W wielu przypadkach to co nazywamy kulturą masową jest dalekie od ideału. Koncerty pseudo gwiazdek, filmy klasy "B" czy wszechobecna reklama to produkty wytwarzane w ilościach hurtowych by zaspokoić rynek odbiorcy. Błędem będzie ujednolicenie kultury masowej jako namiastki kultury, ale w dobie internetu i masowej telewizji bardzo często wartościowe produkty są spychane na plan dalszy, a w eter idzie prawdziwa szmira. Kultura masowa posługuje się uproszczeniem w celu dotarcia do świadomości milionów ludzi. Powód - pieniądze. Prawie wszystko jest robione dla kasy. Artyści którzy tworzą Kulturę przez duże K są bardzo często artystami znanymi wybrańcom dla których to, że nad danym dziełem trzeba się zastanowić jest sprawą oczywistą.

Czy współcześnie można jeszcze mówić o podziale na kulturę niska i wysoką? Oczywiście, że tak.
Jak wspomniałem na początku wiele produktów kultury masowej czy jak inaczej jest określana popularnej, należy do kultury klasy "B". Nie wnosi nic nowego, powiela stare wzorce albo tworzy coś co ma tylko stwarzać pozory wspaniałej kultury. Większość z nas przywykła do masowej papki którą nas karmią media i bardzo rzadko szukamy czegoś co nas poruszy do głębi. Czymś takim jest właśnie KULTURA w dosłownym tego słowa znaczeniu.
4 4 4