Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-09-14T17:06:15+02:00
Niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili mógł ktoś zginać podczas sztormu, wypaść za burę lub statek mógł zatonąć.
uciążliwe bo trzeba dużo siły żeby utrzymać ster podczas burz. mało snu bo trzeba pilnować zmian przy sterze a także utrzymać czujność podczas niebezpieczeństwa...
2009-09-14T17:07:53+02:00
Podróże morski mimo postępu technicznego były niebezpieczne,gdyż:
-sztormy
-tropikalne choroby
-wrogo usposobieni tubylcy
-trudne warunki panujące na statkach
2009-09-14T17:11:38+02:00
Jeżeli chodzi ci o starożytną żeglugę, była ona niebezpieczna przez wzgląd na słabo rozwinięte szkutnictwo, ówczesne statki nie nadawały się do dalekomorskiej żeglugi, ich kadłuby pękały pod większymi falami a maszty łamały się przy silnym wietrze, dlatego też antyczna żegluga odbywała się głównie przy wybrzeżach .

Na początku średniowiecza sytuacja nie uległa poprawie, kogi i hoki były co prawda większe i mocniejsze od galer jednak nie były stabilne i często przewracały się ( tz grzybek, nieudany zwrot przez top), to uniemożliwiało żeglugę podczas sztormów.
Istotnym problemem był brak map, te antyczne zostały zniszczone, a nowe średniowieczne były niedokładne .

Na przełomie wieków XIV XV wraz z pojawieniem się Karawel i Karaków, żegluga dalekomorska stała się możliwa. Statki te były wytrzymałe i stabilne, mogły zabrać wystarczającą ilość zaopatrzenia na długie rejsy. Poprawione mapy oraz odkryty na nowo sprzęt nawigacyjny (sekstans, busola, kompas) ułatwiły nawigację. Wciąż jednak brak doświadczenia żeglarzy, choroby (szkorbut), sztormy oraz rozwijające się piractwo morskie sprawiały, że żeglarstwo wciąż było niebezpieczne.

Schyłek dominacji żaglowców na wodach, tutaj głównymi zagrożeniami byli piraci, korsarze, niezbadane rafy oraz sztormy.