Odpowiedzi

2009-12-20T18:00:20+01:00
“Iliada” i “Odyseja” należą do gatunku literackiego zwanego epopeją lub eposem.
W “Iliadzie” Homer wykorzystał legendę o zdobyciu Troi przez greków, która głosi, że przyczyną wojny było porwanie najpiękniejszej z kobiet, Heleny, żony króla Lacedemonii Menelaosa, przez królewicza trojańskiego Parysa. Treścią “Iliady” uczynił Homer wydarzenia, które rozegrały się w ostatnim roku oblężenia miasta.
“Odyseja” przedstawia dziesięcioletnią tułaczkę Odysa, wracającego spod Troi po skończonej wojnie. Zwiedzi on wiele egzotycznych krajów, przeżyje moc niezwykłych przygód, zanim dzięki swej mądrości
i pomocy bogini Ateny będzie mógł wrócić do ojczystej Itaki i do czekającej na niego wiernej małżonki, Penelopy
52 4 52
2009-12-20T18:18:26+01:00
Te cyfry umieściłem żeby było wiadomo ile zdań


(1)Iliada i Odyseja, są eposami utworami Homera, greckiego pisarza. (2)Powstały w VIII lub VII w. p.n.e.
(3)Iliada mówi o wojnie Troi z Grekami. (4)Cała historia zaczęła się od porwania żony króla Sparty przez Parysa.(5)Rozzłoszczony król Sparty(Menealos) poprosił Odysa i Aganemmnona o pomoc w odbiciu żony i pokonaniu Troi.(6) Wtedy zaczęła się wojna. (7) Po dziesięciu latach walka zakończyła się zwycięstwem Greków, którzy podarowali Trojanom konia, jednak to była pułapka, bo w tym darze byli schowani żołnierze, którzy w nocy spalili Troję.
(8) Odyseja opowiada o powrocie do domu Odysa, króla Itaki.
(9) Odys po odpłynęciu z Troi, przeżył wiele przygód w dwudziestoletniej drodze powrotnej. (10)Jego żona Penelopa, była zachęcana do po ślubowania jednego z zalotników, tym że Odyseusz nie wróci, jednak ona cierpliwie czekała. (11) Odys bał się pojawić w swojej postaci, bo wiedział że zalotnicy go zabiją, jednak on przebrał się za biedaka i zabił wszystkich chętnych do ożenku z jego żoną, a potem wrócił do normalnej postaci i przedstawił się żonie.
50 4 50