Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T18:14:57+01:00
Telimena to jedna z głównych bohaterek epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz”. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona postacią dość kontrowersyjną. Jej zachowanie wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony wprawia w irytację i powoduje niesmak u czytelnika. Jednak z czasem, zagłębiając się w kolejnych kartkach tego dzieła, jej ideologia, sposób bycia, czy postrzegania świata powoduje zaciekawianie – zaczyna intrygować. Ale jaką kobietą jest tak naprawdę „Tekla Klimena”.

Podaje się ona za krewną i opiekunkę Zosi. Długi czas mieszkała w Petersburgu, do którego to miejsca odczuwa pewien sentyment. Często wspomina i wychwala pobyt, a także prowadzone tam życie towarzyskie. Spowinowacona z Sędzią, od którego otrzymuje pieniądze na utrzymanie. Z racji tego nie jest zbyt zamożna i pilnie poszukuje męża, który mógłby zapewnić jej stabilizację finansową. Wszyscy zwracają się do niej pani, przypuszczalnie była więc mężatką, a obecnie jest wdową.

Telimena choć nie była zbytnio młoda, lubiła się modnie ubierać i zwracać na siebie uwagę. Jej stroje wyglądały bogato, dość pretensjonalnie, ozdobione były licznymi falbanami, koronkami i innymi dodatkami. „Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną. Włosy puszyste, krukoczarne, zakręcone w pukle i przeplatane różowymi wstążkami.”

Kobieta ta bardzo irytuje potencjalnego odbiorcę utworu swoim zachowaniem i kokieterią. Jej upór w dążeniu do szybkiego zamążpójścia, a także metody jakie podejmuje, aby to osiągnąć, wywołują zmieszanie i niesmak. Także jej przechwałki oraz pozorne wykształcenie i wiedza ( z dziedziny literatury i malarstwa), wykorzystywane tylko na użytek salonowy, wzbudzają antypatię do tej postaci. Irytujące jest także jej "nienaturalne" zachowanie - śmieszne wręcz starania o uwagę mężczyzn, a także przybieranie póz sentymentalnych bohaterek romansów. Samo jej uwielbienie dla kultury rosyjskiej w tamtych czasach było czymś niepożądanym i nietaktownym. Warto również napomknąć, iż stara się wyglądać na lepsza niż jest w rzeczywistości.

W niektórych momentach postać ta bardzo mnie zaintrygowała. Moją uwagę przykuł przede wszystkim sposób, w jaki uwodziła mężczyzn . Można by rzec, iż była w tym mistrzynią. Potrafiła wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Była przebiegła i sprytna. Miała do perfekcji opanowaną sztukę flirtowania. Warto wspomnieć również, iż Telimena była rozsądna, trzeźwo patrzyła na świat i potrafiła krytycznie oceniać swoje umiejętności.
Kolejną rzeczą, która może intrygować jest jej zmienność nastrojów. Ostatecznie zawsze była gotowa na ustępstwa np. wybaczyła Tadeuszowi oraz zgodziła się na jego ślub z Zosią.

Podsumowując Telimena jest kobietą niezwykle zmienną i interesującą. Jej nieprzewidywalność, a także przebiegłe, choć nie mające na celu nikogo skrzywdzić postępowanie wzbudza ciekawość. Irytujące bywa czasem jej zachowanie – śmieszne wręcz staranie o uwagę mężczyzn, oraz przechwałki znajomością świata i mody. Pomimo swoich wad Telimena jest bohaterką pozytywną i wprowadza do opowieści szczyptę humoru.
6 4 6