"Jestem Papkin, lew północy" - charakterystyka

Są 2 propozycje początku:

1. "Jestem Papkin, lew północy" - mówi o sobie jeden z bohaterów komedii A. Fredry - Papkin. Oczywiście trudno w to uwierzyć, podobnie jak w pozostałe historyjki o walecznym rycerzu...

2. Papkin - jeden z bohaterów "Zemsty" nazywa siebie "lwem północy". A jak jest w rzeczywistości - wiemy, bo przecież znamy chwalebne czyny tego zucha...

W pracy muszą się znaleźć porównania Papkina do lwa:

1. Lew - królewskie zwierzę - symbol godności i władzy, a pochodzenie Papkina; znaczenie nazwiska (jedzący resztki), wygląd, służalczość wobec Cześnika

2. Lew - symbol siły i odwagi - a Papkin

3. Sytuacje, w których bohater stawał się lwem (słowa, a czyny)

4. Wnioski, odpowiedź na pytanie zawarte w temacie

1

Odpowiedzi

2009-12-20T22:32:44+01:00
Józef Papkin to jeden z bohaterów "Zamsty" A.Fredry. Był on biednym człowiekiem, lecz umiał poradzić sobie w życiu. W istocie był łatwowierny, można go było przekupić za kielich dobrego wina i jadła. Bardzo się przechwalał i wyolbżymiał swoje skromne czyny, które tak naprawdę nie miały żadnego znaczenia. A więc, dlaczego Papkin jest postacią komiczną? Co takiego nas śmieszy, gdy się o nim rozmawia? Odpowiedź na to pytanie daje wiele do myślenia, więc postaram się wyjaśnić to na podstawie poniższych argumentów.

Zacznę od tego, że bohater śmieszy już samym wyglądem. Należy dodać, że ubiera się po francuzku. Nosi krótkie spodnie i buty okrągłe do pół łydki. Na głowie zazwyczaj nosi trójkątny i spłaszczony kapelusz. Zaś pod jego pachami widnieją dwa pistolety. Nie jest to ubiór należący do szlachcica, ani arystokraty, za jakiego uważał się Papkin. Tym bardziej, że jego strój nie zaliczał się do nowych, co było widać.

Po drugie nie grzeszył mądrością. Dał sobie wmówić, że Rejant go otruł, a poza tym wziął bardzo poważnie kpiny Klary, do której żywił uczucie. Bardzo często opowiadał historię nieprawdziwe i niedorzeczne, które nie miały żadnego sensu.

Istotny również jest fakt, że Papkin był bardzo tchórzliwy, np. wtedy, gdy miał stoczyć walkę o mur graniczny. Oczywiście tego nie zrobił, tylko po zakończeniu całej akcji wyszedł z ukrycia, po czym udawał odważnego i walecznego. Zawsze starał się uznawać rację silniejszego, ponieważ wtedy miał pewność, że nic mu nie grozi.

Wedługł mnie Papkin z całą pewnością jest postacią komiczną, co udowodniłam powyższymi argumentami. W każdej komedii musza być takie osoby, jak ten bohater, ponieważ bez tego nie istniałaby komedia.
1 1 1