Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-20T19:27:31+01:00
Tu masz zbrodnie stalinowskie
* Kuropaty
* wielki terror
* wielki głód na Ukrainie
* Gułag
* zbrodnia katyńska
* Represje ZSRR wobec Polaków i obywateli polskich 1939-1946
* Terror, którego ofiary w latach 1929-1953 szacuje się na ok. 30 milionów ludzi w ZSRR i krajach satelickich.
* Faktyczna eksterminacja kilku narodów i zniszczenie dziedzictwa kulturowego kilkunastu innych w wyniku masowych przesiedleń i rusyfikacji.
* Śmierć ok. 10 mln żołnierzy radzieckich podczas II wojny światowej. Tak duże straty były spowodowane w dużej części niekompetencją kadry dowódczej, co było związane z wielkimi czystkami w Armii Czerwonej przed wojną oraz rozkazami Stalina ("ani kroku w tył", Rozkaz Nr 270, itp.).
* Doprowadzenie do zapaści ekonomicznej w wyniku planowania gospodarki przemysłowej bez uwzględnienia praw popytu i podaży.
* Całkowite zablokowanie wymiany wolnej myśli i związana z tym atrofia kultury i twórczych badań naukowych.
* Zniszczenie środowiska naturalnego na ogromnych obszarach.

Nic innego nie znalazłam. Pozdrawiam


2009-12-20T19:27:48+01:00
Terror ten nazywany był "wielkim terrorem" a niekiedy "wielka czystka" był stosownay w latach 30 XX wieku.Za jego początek uważane jest zabójstwo Kirowa. Terror obejmował unkcjonariuszy WKP(b) oraz wszystkie warstwy społeczne, według z góry narzuconego rozdzielnika. Pod fałszywymi zarzutami skazywano zwykłych ludzi na śmierć.Bardzo często wyrok śmierci opisywany był w oficjalnych radzieckich dokumentach jako "10 lat więzienia bez prawa do korespondencji". Wielu ludzi znikało po cichu. Znajomi takiego człowieka nie przyznawali się do znajomości z nim, by nie podzielić jego losu.W efekcie zaplanowanych i zorganizowanych represji zamordowano miliony niewinnych ludzi, a także prawie wszystkich działaczy partii leninowskiej, wysokich oficerów Armii Czerwonej oraz NKWD.