Odpowiedzi

2009-12-23T18:07:53+01:00
W poniższej pracy postaram się odpowiedzieć na pytanie:, Która panna lepsza za żonę?, Mając do wyboru: Danusię i Jagienkę, bohaterki powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Na razie nie potrafię na nie jednoznacznie odpowiedzieć, posłużę się, więc argumentacja, która pomoże mi znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Danusia była wychowana wśród dwórek księżnej Anny Danuty, więc znała dworską modę i obyczaje. Wiedziała jak należy zachować się w towarzystwie, a etykieta dworska nie była jej obca.

Jagienka zaś, chociaż jej ojciec miał wiele ziem, nie zachowywała się jak dama. Najstarsza z rodzeństwa dziewczyna, lubiła jeździć konno i polować. Lubiła brac w sprawy w swoje ręcę, niecierpliwa. Władała Bronia była odważna i śmiała.

Innym zaś argumentem przemawiającym na korzyść przeciwniczki Jagienki jest jej pochodzenie. Danuśka była córką Juranda ze Spychowa, jej matka nie zyła, a ona sama żyła w przyjaźni a Anną Danuta i inny,mi ludźmi liczącymi się w państwie

Córka Zycha ze Zgorzlic, Jagienka, była przyjazną, dobra i miłą duszą. Nikt nie chciałby skrzywdzic tej dziewczyny, gdyż była ona lubiana i popularna.
Obydwie dziewczyny były piekne aczkolwiek każda inaczej. Danusia „przecudna, podobna do jakowejś figurki z koscioł, jak anioł” o łagodnych, błękitnych oczach.

Od Jagienki zaś „bił blask zdrowia, młodości i sił”. Szczupła, o szerokich ramionach, rumianej twarzy, czerwonych ustach i modrych oczach. Miała długie, ciemne włosy, które zaplatała w warkocze.

Zdecydowanym argumentem przemawiającym na niekorzyść Danuśki jest jej niedojrzałość. Była to wstydliwa i nieśmiała dziewczyna, która wiele w życiu nie rozumiała. Cieszyła się jak dziecko, a na wszelkie przeciwności losu reagowała płaczem

Warto jednak wspomnieć, że potrafiła zdobyc się na odwagę i pokonac nieśmiałość, jeśli chodziło o jakaś wazną sprawę, a taka niewątpliwie było stracenie Zbyszka. To dzieki niej on przeżył.

Jej rywalka była sprytna, odważna i dzielna. Nie bała się swoich adoratorów ani niczego innego.

Przytoczone przeze mnie argumenty pokazują, że lepszą żoną jest Jagienka Zychówna. Mimo kobiecej wrażliwości i delikatności Danusia byłaby gorszą żona od gospodarnej Jagienki.

jest to ze stronki : http://sciaga.nauka.pl/index.php/id=index/dept=54/cath=221/sc_id=9304/title=Rozprawka_Ktora_panna_lepsza_na_zone__Danuska_czy_Jagienka_H_Sienkiewicz
1 1 1