Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-22T17:00:07+01:00
1.Ludzie w XVII wieku odkrywali np.to iz wiedza płynie z doświadczenia(empiryzm) jak twierdził John Lock.Jedni szukali bezbłędności i pewności w potędze czystego rozumu ,drudzy wyłącznie szukali w świadectwie zmysłów.

2.Barok to kierunek ,który cechował się różnorodnością i kontrastowością.


Sztuka ta służyła kościołowi katolickiemu,gdyż wyróżniała sie pobożnościa barokową,uczuciowością ,głębokimi przeżyciami emocjonalnymi i muzyką organową.Przełom XVI i XVII wieku jest uważany za nowy okres rozwoju mistyki.Powstało wówczas wiele traktatów na temat modlitwy i życia pobożnego,bardzo czesto przeznaczonych nie tylko dla zakonników ,lecz i dla świeckich.Zaczęła się wtedy kształtowac nowa forma życia religijnego tak zwana mistyka.
2009-12-22T20:03:20+01:00
1. W XVII wieku rozwinął się empiryzm ( zakładał że wszelką wiedzę o świecie człowiek zdobywa na drodze doświadczeń posługując sie zmysłami) i racjonalizm (źródłem wiedzy jest rozum ).Dla większości ludzi Bóg , religia i głoszone przez kościół poglądy były niepodważalnymi wartościami ,pozwalającymi nadać sens życiu w tamtych trudnych czasach .Jednak w drugiej połowie XVII w. w coraz szerszych kręgach ludzi wykształconych przestano uznawać poglądy kościoła i treści zawarte w biblii za dosłowny opis świata i praw nim rządzących.

2.Kościół barokowy charakteryzował przepych , malowniczość ,bogactwo mające ukazać potęgę Kościoła katolickiego-docierać ,,przez oczy do duszy'',uczuciowość,ważnym elementem była muzyka organowa.