Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T20:11:16+01:00
Głównym bohaterem powieści Karola Dickensa pt „Opowieść wigilijna” jest Ebenezer Scrooge. Nie lubił obchodzić Świąt Bożego Narodzenia dlatego, że w dzieciństwie samotnie je spędzał oraz jego najbliższy przyjaciel i wspólnik w prowadzeniu kantoru zmarł w dzień przed Wigilią.
Scrooge miał odpychający wygląd. Miał ostre rysy twarzy, haczykowaty długi nos, pomarszczoną skórę, wąskie zaciśnięte wargi, na których prawie nigdy nie było widać uśmiechu, i które dźwięczały ostrą nutą, usztywniały chód. Jego czerwonawe powieki często były zmęczone, a oczy miały zimne spojrzenie. Jego sylwetka była wysoka, szczupła i lekko garbata. Wzbudzała strach. Chodził w zniszczonych, zaniedbanych ubraniach.
Ebenezer był bardzo chciwym, łapczywym i chytrym człowiekiem. W jego życiu najbardziej liczyły się pieniądze. Mimo swej zamożności, żył jak biedak. Nigdy nie dbał o swój wygląd, nie kupował świerzych produktów, nowych ubrań ani też nikomu nie pożyczał ani nie dzielił się swym majątkiem. Przez swą skąpość był samotnym, nieszczęśliwym i rozgoryczonym człowiekiem. Nie obchodził Świąt Bożego Narodzenia, bo uważał to za największą głupotę stratę czasu i pieniędzy. Był nie ufny, nie miły i nie miał przyjaciół.
Po przemianie, zrozumiał swoje błędy jakie popełniał i bardzo ich żałował; zaczął je naprawiać. Był miły i serdeczny dla wszystkich. Zaczął o siebie dbać, dał podwyżkę swemu pracownikowi, chętnie dawał pieniądze potrzebującym, był pomocny. Zaczął zawierać przyjaźnie i obchodził Święta Bożego Narodzenia. Był zupełnie innym człowiekiem. Lepszym.
Uważam, że Scrooge przed przemianą był człowiekiem godnym pożałowania. Kochał pieniądze i dbał tylko o siebie, co go zgubiło. Gdyby nie duch Jakuba Marleya byłby nadal nic niewartym, nieszczęśliwym człowiekiem, który nie przejmował się cierpieniem innych. Po przemianie zaczął dostrzegać problemy innych ludzi i świata.
16 4 16
  • Użytkownik Zadane
2009-12-20T20:18:21+01:00
Głównym bohaterem powieści K.Dickensa pt `Opowieść Wigilijna` jest starzec-Ebenezer Scrooge. To mężczyzna w podeszłym wieku, który po wizycie trzech gości zmienił się nie do poznania.

Ebenezer posiadał małe, mleczne oczy, wąskie, bladoróżowe usta. Na głowie nosił najczęściej czarny kapelusz. W zimę poruszał się w ciepłym płaszczu. Jego znakiem rozpoznawczym była laska, którą podpierał się do pewnego czasu.

Ebenezer jeszcze przed przemianą był skąpym, złym człowiekiem. Nie zwracał uwagi na ludzkie cierpienie, nikomu nie pomagał. Mimo tego, że posiadał dużą liczbę pieniędzy, nie dzielił się nimi z nikim. Miał tyle okazji, aby wesprzeć pieniężnie jakąś akcję, lecz z nich nie skorzystał.
Po wizycie trzech duchów Scrooge stał się innym człowiekiem. Zaczął interesowac się ludźmi, pomagał, wspierał. Gdy tylko miał okazję wpłacał pieniądze na cele dobroczynne. Polubił święta, spędzał je z rodziną. Swojego kancelistę-Boba zaczął darzyć szacunkiem, podwyżył mu pensje. Starzec zmienił się na dobre, z czego wszyscy powinni być dumni.
Uważam, że Ebenezer Scrooge to ciekawa postać literacka. Myślę, że przeszedł bardzo wiele, dlatego też zasługuję na podziw i szacunek. Cieszę się, że miałam okazję poznac losy tego bohatera.
6 3 6