Odpowiedzi

2009-12-20T20:19:59+01:00
Http://www.7cudow.ovh.org/

tu jest tego dużo wszystko opisane :)
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-20T20:20:58+01:00
Piramida Cheopsa oraz stające obok niej piramidy Chefrena i Mykerinosa to najbardziej znany zespół piramid. Wielka Piramida Cheopsa została wybudowana ok. 2560 r. p.n.e. Obok piramidy Chefrena postawiono monumentalny pomnik Sfinksa. Zabytki te znajdują się w Gizie, w Egipcie. Największa z piramid, piramida Cheopsa, zaliczona została przez starożytnych Greków do siedmiu cudów świata. Postawiona została na sztucznie wyrównanym terenie. Cheops budował ją przez 30 lat przy udziale 100 tys. robotników. Piramidy budowali egipscy chłopi w czasie, gdy ich pola pokrywały wody wezbranego Nilu. Transport kamieni i wykorzystanie specjalnych ramp ułatwiały budowę. Piramida zorientowana jest zgodnie
z kierunkami świata. Boki jej są zwrócone dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Wejście do piramidy znajduje się w północnej ścianie. Przejście niskim korytarzem prowadzi do położnej na wysokości 42 m. nad poziomem terenu komnaty królewskiej - komory grobowej. Wewnątrz piramidy wybudowano jeszcze dwie komory grobowe. Jedna poniżej poziomu terenu, druga powyżej poziomu podstawy. Obok piramidy znaleziono barkę pogrzebową.


Mauzoleum w Halikarnasie to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony w ok. 350 r. p.n.e. Budynek został zaprojektowany na polecenie królowej Artemizji, przez architektów Satyrosa i Pyteosa, ozdobiony przez rzeźbiarzy Skopasa, Leocharesa, Timoteosa i Bryaksisa z Karii. Ma on około 50 m. wysokości. Obecnie fragmenty rzeźb znajdują się w British Museum. Mauzoleum zostało zburzone podczas trzęsienia ziemi przed
XV wiekiem. Resztki posłużyły jako budulec przy powstawaniu twierdzy kawalerów rodyjskich.

Posąg Zeusa Olimpijskiego wykonany został przez jednego
z największych rzeźbiarzy świata starożytnego ? Fidiasza. Miał on 13 metrów wysokości. Twarz, szyja, ręce i stopy posągu były obłożone płytkami z kości słoniowej, a włosy, sandały i szata ze złota.
Posąg przedstawiał Zeusa siedzącego na tronie w płaszczu i z wieńcem oliwnym na głowie, trzymającego w lewej dłoni złote berło ozdobione złotymi kamieniami, a w prawej posążek Nike ? boginię zwycięstwa. Posąg znajdował się w Olimpii do 426r. n.e, kiedy spłonął podczas pożaru świątyni. Wygląd posągu Zeusa Olimpijskiego znany jest z opisów literackich i wyobrażeń na monetach z Elidy oraz z rzymskiej kopii.

latarnia morska - Na niewielkiej wyspie Faros wybudowano latarnię morską. Wygląd latarni możemy odtworzyć jedynie na podstawie jej wizerunków na drobnych przedmiotach użytkowych lub mozaikach. Wieża miała ok. 120 - 135 m. wysokości. Światło zapalone na szczycie i wzmocnione metalowymi lustrami widoczne było z odległości 30 km i wskazywało żeglarzom drogę do portu. Wielokrotne trzęsienia ziemi spowodowały częściowe zniszczenie latarni, ostateczny jej kres nadszedł w XIV w., gdy runęły stojące jej resztki. Na fundamentach latarni stoi zbudowany w końcu XV w. fort sułtana Qaitbaja (dziś Muzeum Morskie).


Wiszące ogrody Semiramidy to zespół ogrodów dworskich założonych na sztucznych tarasach, wspartych na wielopiętrowych budowlach. Na tarasach sypano ziemię i sadzono tam krzewy i drzewa. Drzewa wyrastały ponad murami miejskimi, stąd wrażenie, że wiszą w powietrzu.
Wiszące ogrody Semiramidy były częścią pałacu władcy Nabuchodonozora II, panującego w latach 605-562 p.n.e. Legenda grecka przypisywała je mylnie asyryjskiej królowej Semiramidzie. Podczas wykopalisk w Babilonie archeologowie odkryli budowle odpowiadające szkieletowi wiszących ogrodów Semiramidy.


Rodyjski Kolos to ogromny posąg boga słońca ? Heliosa, który wybudował Chares z Lindos. Monument wykonano z brązu i ustawiono
u wejścia do portu. Posąg miał ponad 30 m wysokości i upamiętniał zwycięstwo Rodyjczyków nad Demetriuszem Poliorketesem.

Świątynia Artemidy w Efezie, znana pod nazwą Artemizjonu stanowiła największą ozdobę Efezu w Azji Mniejszej (obecnie Turcja). Była to olbrzymia (110 m na 55 m) świątynia. W roku 356 p.n.e. świątynię spalił szewc Herostrates, by zyskać rozgłos i sławę. Została odbudowana w IV w. p.n.e., ale uległa ponownie zniszczeniu w czasie najazdu Gotów w III wieku p.n.e. W roku 1869 ekspedycja zorganizowana przez British Museum odkryła miejsce, gdzie znajdowała się świątynia. Niektóre elementy wystroju efeskiego Artemizjonu można obecnie obejrzeć w tym muzeum.
2 3 2
2009-12-20T22:06:05+01:00
Jest to siedem cudów świata starożytnego .


POSĄG ZEUSA- w świątyni w Olimpii , wykonany przez słynnego rzeźbiarza Fidiasza około 2400 lat temu , był najpiękniejszą ozdobą tej świątyni. Przedstawiał Zeusa siedzącego na tronie i trzymającego w lewej dłoni berło , na wierzchołku którego siedział orzeł. Berło było symbolem władzy Zeusa , a orzeł jego ulubionym i poświęconym mu ptakiem. Na otwartej prawej dłoni boga stał posąg bogini zwycięstwa - Nike. Cała rzeźba o wysokości 12 metrów wykonana była z drewna , kości słoniowej , złota oraz szlachetnych kamieni . Posąg Zeusa uległ zniszczeniu na skutek pożaru.

MAUZOLEUM W HALIKARNASIE- był to grobowiec królewski wzniesiony 2400 lat temu z rozkazu króla Mauzolosa. Wykonany z białego marmuru , wyglądem przypominał klasyczną grecką świątynię , ustawioną na wysokim cokole. Na dachu tej świątyni o kształcie zbliżonym do piramidy umieszczono ogromnych rozmiarów rzeźbę z marmuru. Przedstawiała ona króla Mauzolosa wraz z małżonką , powożącego rydwanem zaprzężonym w cztery konie. Rzeźba umieszczona ponad 40 metrów nad ziemią , była widoczna z daleka i zachwycała swa wielkością i pięknem . Mauzoleum w Halikarnasie uległo zniszczeniu w XVI wieku.

PIRAMIDA CHEOPSA- to najsłynniejsza spośród zbudowanych piramid w Egipcie.Przeznaczona była na grobowiec faraona Cheopsa. Wzniesiono ją ponad 4500 lat temu. Budowa trwała około 30 lat , a wykorzystano ponad 2 miliony bloków kamiennych, z których każdy ważył około 2000 kilogramów. Jest to jedyna budowla znajdująca się na liście siedmiu cudów świata starożytnego , która zachowała się do czasów współczesnych.

LATARNIA MORSKA W ALEKSANDRII- wzniesiona została prawie 2300 lat temu , na wyspie Faros u wejścia do portu w Aleksandrii. Była pierwszą wielką latarnią morską , jaką kiedykolwiek zbudowano. Miała 135 metrów wysokości, a jej światło widoczne było z odległości 30 kilometrów. Na jej szczycie stał posąg greckiego boga mórz i oceanów -Posejdona. Latarnia przetrwała kilka trzęsień ziemi , zanim uległa zniszczeniu.

WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY- powstały około 2700 lat temu w Babilonie na polecenie króla Nabuchodonozora II. Nazywano je też ogrodami miłości , ponieważ były prezentem króla dla jego ukochanej małżonki , która po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną roślinnością ojczystego kraju. Niestety , ogrody te nie zachowały się do naszych czasów . Wiemy tylko że były to szerokie tarasy wzniesione jeden na drugim . Na każdym tarasie rosły drzewa , krzewy i kwiaty. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury , co sprawiało wrażenie , że te piękne ogrody zawieszone są w powietrzu. Do nawadniania ogrodów używano wody z rzeki Eufrat , która dostarczano na poszczególne poziomy za pomocą sieci wodociągów.

KOLOS Z RODOS- był to olbrzymi posąg greckiego boga Heliosa.
Wzniesiono go ponad 2300 lat temu na greckiej wyspie Rodos i ustawiono prawdopodobnie na obrzeżach portu. Rzeźba wykonana z lśniącego brązu przedstawiała sylwetkę boga spoglądającego w morze. Głowę bóstwa wieńczyła korona z promieni słonecznych - symbol jego władzy. Budowa kolosa trwała 12 lat. Nie zachowała się do naszych czasów . zaledwie 66 lat po zakończeniu budowy posąg runął do morza na skutek trzęsienia ziemi.

ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY- zbudowana około 2600 lat temu w greckim mieście Efez , poświęcona była bogini łowów Artemidzie. Wnętrze świątyni zdobił potężny posąg bogini , wykonany ze złota , srebra , drewna hebanowego i czarnego kamienia . Dach świątyni podtrzymywały wspaniałe kolumny ozdobione rzeźbami przedstawiającymi sławne czyny bogów i bohaterów. Kolumny miały około 20 metrów wysokości , a sama świątynia uważana była za jedną z największych w owych czasach. Budowla przetrwała prawie 1000 lat , została zniszczona podczas najazdów obcych ludów.