Odpowiedzi

2011-07-26T23:05:14+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Obraz ,,Krzyk" Edwarda Muncha to dzieło namalowane w roku 1893, należące do cyklu ,,Fryz życia". Zdaniem autora jest to ,,poemat życia, miłości i śmierci".

Na pierwszym planie zauważam postać o zdeformowanej głowie. Ze względu na to, że trudno ustalić czy to jest mężczyzna, kobieta, dziecko, czy może embrion ludzki, mogę stwierdzić, iż przedstawia on ogólne wyobrażenie człowieka. Jego twarz wyraża wielkie przerażenie, a usta są otwarte, jakby do krzyku. Głowa wydaje mi się duża w stosunku do szczupłego ciała, a otaczająca go przestrzeń może wywoływać niepokój i lęk. Most, na którym stoi ten człowiek, nie ma początku, ani końca, co może symbolizować całe ludzkie życie. To, co widzimy na obrazie jest tylko fragmentem z życia człowieka. Z tyłu znajdują się jeszcze dwie postacie, jakby cienie. Obok mostu zauważam w kolorach szarości, czerni, żółci wodę, która przechodzi w niebo o żółto-czerwonych barwach. Te kontrastujące kolory również mogą budzić niepokój i przerażenie. Cały ten świat wydaje się posępny, niebezpieczny i złowrogi.

Taki sposób przedstawiania treści jest typowy dla poetyki ekspresjonizmu. Celem  nie jest naśladowanie rzeczywistości, lecz wyrażanie emocji i indywidualnych doświadczeń. Edward Munch to twórca dzieł sztukiwyrażających przerażenia, lęki i obsesje ludzi. 

W życiu prywatnym twórca spotykał się ze śmiercią bliskich, co mogło zaważyć na jego rozwoju duchowym, artystycznym i mieć wpływ na tematykę jego dzieł. Stąd często w twórczości artysty pojawia sie motyw śmierci.

 

Pozdrawiam.

26 3 26