Odpowiedzi

2009-12-20T20:53:23+01:00
Nić Ariadny= coś, co pomaga wybrnąć z kłopotów, kluczowy element będący rozwiązaniem problemu

koń trojański= Według najnowszych badań koń trojański jest symbolem trzęsienia ziemi, a to za sprawą Posejdona. Ów bóg był opiekunem koni i to jemu przypisuje się władzę nad tym żywiołem. Pod terenami ówczesnej Troi przebiega uskok tektoniczny i wiele dowodów wskazuje na to, że to trzęsienie ziemi było powodem upadku tego miasta. Jest synonimem podstępnego, przynoszącego zgubę podarunku, w tym znaczeniu jest też używane w informatyce.

węzeł gordyjski= zagadka trudna do rozwiązania, skomplikowany problem.

puszka Pandory= źródło nieszczęść, problemów, kłopotów
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-20T20:56:50+01:00
Nić Ariadny - kłębek nici który Ariadna podarowała Tezeuszowi by mógł wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. Oznacza sposób wybrnięcia z trudnej sytuacji.

koń Trojański - Wykonany z drewna , ukryli się w nim Grecy podczas zdobywania Troi . Współcześnie oznacza ukryte niebezpieczeństwo, zdobyte przynoszącą zgubę , niebezpieczny podarunek

węzeł gordyjski - Bardzo splatany węzeł - historia mówi o tym, że kto rozwiąże węzeł zostanie panem Frygii lub wg innej wersji całej Azji . Było to niemal nie do rozwiązania. Współcześnie oznacza skomplikowaną, trudną lub niemożliwą do rozwiązania sytuację.

puszka Pandory - Pandora, czyli pierwsza kobieta na ziemii otrzymała beczkę którą Epimeteusz z ciekawości otworzył i uwolniły się wszelki nieszczęścia, które rozszerzyły się na cały świat . Współcześnie symbol nieszczęścia, coś , co wywołuje mnóstwo nieprzewidzianych trudności, źródło niekończących się smutków i kłopotów.

mam nadzieję, że pomogłam ;)).
8 4 8
2009-12-20T20:59:00+01:00
-nić ariadny- w mitologii greckiej kłębek nici, który Ariadna podarowała Tezeuszowi, by mógł wydostać się z labiryntu po zabiciu Minotaura. rozwiązanie, sprytny sposób na wybrnięcie z trudnej sytuacji
-koń trojański-podstępny, przynoszący zgube podarunek
-węzeł gordyjski-od nazwy staroż. stolicy Frygii Gordion, gdzie stał stary rydwan królewski, którego jarzmo przywiązane było do dyszla kunsztownym węzłem z łyka; wg podania, ten kto go rozwiąże, zostać miał królem Azji Mniejszej; Aleksander Wielki rozciął węzeł mieczem w r. 334 p.n.e.
-puszka pandory- źródło niekończących się kłopotów, smutków i nieszczęść pierwsza kobieta na ziemi otrzymała w posagu puszkę, której nie mogła otwierać, namówiła jednak męża do otwarcia jej, z wnętrza wydostały się nieszczęścia i choroby