Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T09:33:42+01:00
Warto obejrzeć budowle powstałe w różnych epokach. Warto zachwycić się dziedzictwami kultury i architekturą dawnych lat. Dzięki nim dowiadujemy sie wiele o historii. Postaram się poprzeć moją tezę kilkoma przykładami z architektury.
Pierwszym dobytkiem kultury wartm obejrzenia jest katedra Notre Dame w Paryżu, czyli Matki Bożej (dosłownie "nasza pani"). Jest to typowa katedra w Paryżu. Na samym dole znajduja sie trzy portale. Wyżej wylania sie galeria krolewska, w ktorej znajduja sie posagi. Na kolejnym poziomie znajduja sie okna, a na srodku okragla rozeta. Jest to kościół pięcionawowy z krótką nawą krzyżową, dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu.Jest to przyklad budowli gotyckiej.
Kolejną rzeczą wartą obejrzenia jest zamek w Malborku. Jest to przykład architektury gotyckiej. Składa się z zamku niskiego, średniego i wysokiego. Na zamku średnim znajduje się przepiękny reflektarz letni. Zamek jest jednym z obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce.
Ostatnią rzaczą jaką według mnie warto obejrzeć jest meczet w Kordobie. Jest to przykład architektury sztuki Islamu. Po wejściu do meczetu widzimy szeroki dziedziniec, nastepnie przechodzimy do glownej czesci, gdzie znajduje sie sciana al qibla, a w niej jest mihrab, gdzie znajduje sie koran. Ściana ta jest zwrócona w stronę Mekki. Są tu 1 bądź 4 wieże (minarety) obok meczetu. Ludzie modlą się tu 5 razy dziennie. W Kordobie jest 800 kolumn i 19 naw. Łuki są podkowiaste.
Reasumując, architektura każdej epoki jest zupełnie inna, więc warto jej się przyjrzeć.
9 2 9