Odpowiedzi

2009-12-20T22:30:01+01:00
W Olszynach na wakacjach przebywa czworo przyjaciół, Ula Zalewska, Pestka, Marian i Julek, którzy mają tam swoje ulubione
miejsce; miejscem tym jest wyspa. Na ich wyspę przybywa któregoś dnia dziwny i tajemniczy chłopiec. "Intruz", bo tak traktuje go czwórka przyjaciół ma zranioną stopę, jest głodny i zmęczony, jednak po pewnym czasie zaprzyjaźniają się. Zenek Wójcik, bo tak nazywa się tajemniczy chłopiec, zwierza się Uli, że ma ojca alkoholika. Zenek uciekł z domu, ponieważ ojciec alkoholik znęca się nad nim i szuka swojego wujka, Antoniego Janicy. Ula wraz ze swoim ojcem, doktorem Zalewskim, pomagają Zenkowi odnaleźć wujka. Przy okazji rozwiązują się także problemy Uli, której ojciec odszedł od niej i mamy do innej kobiety. Po śmierci matki Ula czuje się osamotniona, nie potrafi zrozumieć ojca, jednak w końcu zaprzyjaźniają się.
Powieść Ireny Jurgielewiczowej "Ten obcy" dotyka bardzo trudnych problemów jakimi są alkoholizm i rozwód rodziców: Zenek ma ojca nadużywającego alkoholu, rodzice Uli rozwiedli się. Pisarka stara się pokazać w swojej powieści, jak młodzi ludzie radzą sobie z tymi problemami i jak próbują je pokonywać.