Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T15:32:30+01:00
Ciekawostki Wigilijne na temat:

-Grzybów:
• W wielu kulturach grzyby stanowią ważny element obrządków magicznych. W starożytnym Rzymie uważano je za pokarm bogów, a w Egipcie podawano tylko faraonom, gdyż „coś, co pojawia się w magiczny sposób z dnia na dzień”, nie powinno być jadane przez zwykłych śmiertelników.
• Grzyby od wieków są chlubą i ozdobą kuchni polskiej, stanowią podstawę wielu smacznych dań, a ich aromat nadaje potrawom „polski charakter”. W staropolskiej kuchni przyrządzano je jako przystawkę i jako danie główne; stanowiły dodatek sosów, farszów i zup. Jeden–dwa suszone grzybki zmieniały smak rosołu, dwa–trzy dodawano do grochówki, kapuśniaku, kartoflanki.
• W XVIII w. najpierw na królewskim stole Stanisława Augusta pojawiły się pierwsze grzyby hodowlane – pieczarki, które z czasem zadomowiły się w polskiej kuchni na dobre.

…Ryb:
• Ryby jadano w Polsce od najdawniejszych czasów. W okresie panowania Piastów rozwożono po kraju śledzie – w beczkach albo nadziane na rożen. Za czasów Zygmunta III jadano węgorze, śledzie, brzany, flądry, łososie, miętusy, jesiotry, płosze, byczki i certy.
• Polscy kucharze od XVII w. słynęli w Europie z potraw przyrządzanych z ryb.
• Co warto wiedzieć o karpiu? To typowo polska ryba o mięsie tłustym, ościstym, białym lub żółto-różowym, soczystym, niestety dość ciężkostrawnym. Subtelnego smaku doda karpiowi gotowanie w jasnym piwie. Karpia najlepiej przyrządzać razem z łuską, ponieważ, jak twierdzą smakosze, najdelikatniejszy smak tej ryby mieści się właśnie przy łusce. Do rodziny karpiowatych należą, m.in. leszcz, płoć, lin i tołpyga.

…Pszenicy :
• Pszenica na wigilijnym stole użyta pod jakąkolwiek postacią oznaczała życie, sytość i rozwój szybki jak wzrastanie ciasta w dzieży.


...Statystyki dań spożywanych w polskich domów podczas wieczerzy wigilijnej w procentach
74% - karp
66%- śledź
63% - barszcz
58% - kapusta z grzybami
50% - grzyby (uszka, pierogi)
39% - zupa grzybowa
22% - makowce
16% - kutia
05% - kluski z makiem

Opis:
Wieczór wigilijny jest najbardziej wzruszającym i uroczystym wieczorem roku. Rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia, te jakże rodzinne święta, pełne przeróżnych pięknych tradycji i podniosłego nastroju. W Polsce wigilia weszła na stałe do tradycji dopiero w XVIII wieku. Współczesna wieczerza wigilijna jest bardzo obfita i urozmaicona. Najczęściej jada się barszcz grzybowy lub barszcz czerwony z buraków z maleńkimi pierożkami z grzybowym farszem, zupę grzybową, potrawę postną z kapusty najczęściej kapustę z grochem, ale podaje się też kapustę z grzybami, kluski z makiem na słodko, kompot z suszonych owoców. Jadłospis wigilijny podlegał ciągłym zmianom. Znikały z niego np. potrawy mniej smaczne, takie jak np. brej, czy siemieniuch. Zmieniał się, gdy złagodzone zostały posty. Niektóre potrawy, charakterystyczne dla określonych regionów, pojawiały się i na innych terenach, przenoszone tam przez osoby zmieniające miejsce zamieszkania. Przykładem może być kutia - potrawa wigilijna ze wschodnich regionów, obecnie znana i jadana w całej prawie Polsce. Na wigilijnym stole królują jednak zazwyczaj potrawy z ryb. Przyrządza się je na wiele sposobów. Tradycyjnym przysmakiem jest karp lub szczupak w szarym sosie z dodatkiem warzyw, migdałów, rodzynek, korzeni, wina czy piwa. Na świątecznym stole nie może zabraknąć ciast i deserów. Do najdawniejszych jadanych w Polsce potraw wigilijnych należy kutia z maku i pszenicy utartych z miodem. Jej obecność na wigilijnych stołach jest reliktem dawnych obrzędów ku czci zmarłych, które przed wiekami, w czasie zimowego przesilenia odprawiali nasi przodkowie W zależności od regionu, tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi. Potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co zapewni szczęście przez cały rok. Jak głosi tradycja, na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było we zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11-tu u szlachty, a 9-ciu u mieszczan.
12 potraw jest nawiązaniem do 12 apostołów, którzy usiedli z Jezusem do ostatniej wieczerzy
2009-12-21T16:27:32+01:00
Potrawy wigilijne:
1. Barszcz z uszkami
2. Kapusta z grochem
3. Karp
4. Sałatka
5. Pierogi z grzybami i kapustą
6. Śledzie
7.Ryba w galarecie
8.Ciasto
9. Kompot z owoców
10.Kapusta z grzybami
11.Makówka
12.Makaron
A tyle potraw daje się na stół, ponieważ było 12 apostołów. Powinno liczyć się 13 potraw ponieważ był jeszcze Jezus, ale nie każdy tak ma. Więc jeśli chcesz tę 13 potrawę to jest to Moczka