Witam, prosze o pomoc w napisaniu zadania z polskiego. Do zdobycia 400 PKTOW czekam do 17!! jesli nie bedzie odpowidzi to przedluze do 20 max ! prosze nie pisac jesli sie nie rozwiazuje bo i tak pkty zostana odjete i "delikwent" dostanie bana !

forma: list
temat: rehabilitacja Jacka Soplicy
ksiazka: Pan Tadeusz A. Mickiewicza ks. 11 wers 215-285
ilosc zdan: minimum 35
piszemy w imieniu Podkomorzego

ja zaczalem tak i prosze o dokonczenie
Soplicowo, 3 maja 1812
Drodzy Szlachcice oraz mieszkancy Soplicowa i okolic!
Ja Podkomorzy niedawno na stanowiska konfederackim marszalkiem wybrany, apeluje do Was o zaprzestanie okrzykiwania Jacka Soplicy zdrajca, byc moze obce sa wam jego zaslugi dla ojczyzny i soujusznikow. Ponizej dokonam jego rehabilitacji/ekspiacji:
1- otoz w bitwie pod Hohenlinden, gdy general Ryszpans ponosil straty i zamierzal dokonac odwrotu, on to znany jako Robak mimo wielkiego zagrozenia jakim jest pole bitwy przedarl sie z wiadomoscia od generala Kniaziewicza i dostarczyl mu infromacji ze nasze wojska atakują tyły wroga
2- zdobywajac szczyt Samosieerry zostal raniony 2 razy

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-21T15:47:18+01:00
Hymmm... =)
3)(wstawilabym to przed1)Jacek Soplica byl bardzo porywcza osoba, zabil starego Horeszke.Zbrodni Jacka Soplicy nie możemy usprawiedliwić, współczujemy mu jednak, gdyż jego czyn był aktem rozpaczy, efektem poniżenia jakiego doznał w domu Stolnika.
4) Walcząc w Hiszpanii pod Somosierrą dowiódł że był człowiekiem bardzo odważnym. Za bohaterstwo w czasie walk dostał najwyższe odznaczenie jakim był Krzyż Legii Honorowej,wiec odznaczał się patriotyzmem, ktoy byl zadkim zjawiskiem.
5)Byl osoba ktora szczxeze kochala hereszkowne.
HYmmm hymmm....
...<mysli>....
i juz chyba nic nie wymysli jak cos to dam znac :))Noi zakonczenie;
Mam nadzieje ze moje slowa przemowily do was i zmienicie zdanie o Jacku. Kazda osobe ktora sie sprzeciwi prosze o postawienie sie u mnie. Z powazaniem Podkomorzy :)
2009-12-21T16:18:38+01:00
Soplicowo, 3 maja 1812
Drodzy Szlachcice oraz mieszkańcy Soplicowa i okolic!
Ja Podkomorzy niedawno na stanowiska konfederackim marszałkiem wybrany, apeluje do Was o zaprzestanie okrzykiwania Jacka Soplicy zdrajca, być może obce są wam jego zasługi dla ojczyzny i sojuszników. Poniżej dokonam jego rehabilitacji/ekspiacji:
1- otóż w bitwie pod Hohenlinden, gdy generał Ryszpans ponosił straty i zamierzał dokonać odwrotu, on to znany jako Robak mimo wielkiego zagrożenia jakim jest pole bitwy przedarł się z wiadomością od generała Kniaziewicza i dostarczył mu informacji ze nasze wojska atakują tyły wroga.
2- Zdobywając szczyt Samosieerry gdzie obok Kozietulskiego był ranny dwa razy. Nie tylko był żołnierzem, ale okazał się również konspiratorem, emisariuszem, więźniem politycznym i cierpiętnikiem za sprawę. Za odwagę jaką okazał w czasie walk dostał Krzyż Legii Honorowej.
3-Ma On wiele ran od bitw z wrogiem które świadczą o jego oddaniu dla ojczyzny, o tym że ma wielkie serce, którym walczy aby odpokutować swoją straszliwą zbrodnię.
4-Ksiądz Robak(Jacek Soplica) ocalił też życie potomka Horeszki Hrabiego. W czasie polowania na niedźwiedzia oraz klucznika Gerwazego w czasie bitwy szlachty z Rosjanami w Soplicowie.
5-Pamiętajmy że Jacek Soplica kochał Horeszkówne, a jak wiadomo człowiek zakochany różne głupstwa robi, pewnie nie jeden z was miał pełno głupich pomysłów aby być z swoją ukochaną. I jak wiemy nie udało mu się zdobyć jej serca i to jest jego najbardziej bolesną karą.
6-Zapewnił opiekę i wychowanie nie tylko synowi Tadeuszowi, ale i Zosi, która była córką jego pierwsze i największej miłości. Opiekował się Nimi przekazują na ich cele środki finansowe.
7-W Prusach przez rok pracował przy budowie fortecy. Schwytany przez Rosjan został pobity kijami, a potem zesłany na Syberię.
8-Jak widać jego wygląd też wskazuje że przeszedł wiele. Miał bliznę nad prawym uchem, w brodzie miał ślad postrzału. Gwałtowne wojskowe ruch i zabujczy wzrok wskazywały na długi okres służby wojskowej.
9-Jacek Soplica byl osobną porywcza. Zabijając starego Horeszke był pod wpływem silnych emocji. Ale nie powinniśmy go nazywać zdrajcą bo sam Horeszko zrozumiał że to był poryw emocji, i przebaczył mu...

mam nadzieję że moje argumenty przyczynią się do zmiany wizerunku w waszych oczach Jacka Soplicy.
  • Użytkownik Zadane
2009-12-21T16:35:22+01:00
3-Zapewnił opiekę nie tylko synowi Tadeuszowi, ale i Zosi, która była jego córką. Opiekował się Nimi przekazują na ich cele środki finansowe i ostatnie grosze i pożywienie oddałby swoim pociechom.
4-W Prusach przez cały jeden rok pracował przy budowie fortecy. Schwytany jednak przez Rosjan został pobity , a następnie zesłany na Syberię.
5-Jego marny i mizerny wygląd niewątpliwie wskazywał na to ze ten człowiek przeszedł wiele. Miał bliznę nad prawym uchem, a na brodzie miał ślad postrzału. Gwałtowne wojskowe ruchy i zabujczy wzrok wskazywały na długi okres służby wojskowej który musiał być dla niego i dzieci wielkim strachem i męczarnią.
6- Soplica był osobą porywcza. Zabijając starego Horeszke był pod wpływem silnych emocji i nerwów. Ale nie powinniśmy go nazywać "zdrajcą" bądż innymi podobnymi przezwiskami, bo sam Horeszko zrozumiał że to był napływ emocjii.

ps.nic więcej nie wymyślę (informacje brałam z encyklopedii i je przekształcałam)