Hey. :)
Muszę umieć odpowiedzieć słownie na 3 pytania, więc proszę o powierzchowne udzielenie odpowiedzi, gdyż nie jestem pewny, czy sam dobrze to rozumiem. Wybieram najlepsze ;). Dotyczą tekstu "Legenda o św. Aleksym". Oto one:

"Święty Aleksy jako realizator idei Chrystusowej":

1. Czy jego postawa jest z nią zgodna, a w każdym razie uprawniona, jako forma wcielenia w życie jego indywidualnego powołania chrześcijańskiego?
2. Opuszczenie domu rodzinnego przez św. Aleksego jako sposób na odnalezienie samotności (tak potrzebnej w rozwoju życia duchowego), oderwanie się od wszystkiego, kontemplacje i konfrontacje człowieka z samym sobą. Czy podzielasz tę opinię?
3. Styl życia św. Aleksego jako "znak sprzeciwu". Ale wobec czego?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T16:26:59+01:00
1) Św. Aleksy był azcetą, zgodnie z tym prądem zadawał sobie cierpienie, żył w samotności bo chciał być bliżej Boga, każdy wierzy na swój sposób on uważał, że musi tak właśnie postępować.
2) Zgodzę się z tym. Opuszczenie rodzinnego domu, odrzucenie wszystkich dóbr na pewno sprzyjało jego rozmyślaniom i pomogło umacniać wiarę a ta z kolei żyć w cierpieniu.
3)Być może wobec ludzi zamożnych, lub wierzących "na niby". Chciał pokazać co to znaczy prawdziwa wiara. Nie posiadał nic innego prócz niej. Inni ludzie żyjący na wyższym poziomie od niego mieli przesłonięte oczy, on skupiał się jedynie na Bogu.