Odpowiedzi

2009-12-21T16:22:31+01:00
Skutki gospodarcze

nowe uprawy i plantacje
rozwój techniki morskiej
zwiększenie liczby kupców
nowe rynki zbytu
spadek cen towarów
eksploatacja nowych lądów - nowe źródła dochodów

skutki społeczne

rozwój oświaty
zmiana świadomości mieszkańców Europy
odkrycie, że Ziemia jest większa niż przypuszczano
potwierdzenie tezy, że Ziemia jest okrągła
nowe sposoby nawigacji

skutki polityczne

niszczenie starych kultur
rywalizacja morska
rywalizacja lądowa
zwiększenie się liczby piratów
osłabienie pozycji państw nad Morzem Czarnym
przywożenie wielkich ilości złota i srebra dzięki czemu wytapiano więcej monet
rozwój niewolnictwa
5 3 5
2009-12-21T16:25:13+01:00
Po pierwsze, nastąpił postęp w kartografii i technice żeglugi morskiej. rewolucję wywołało pojawienie się busoli.Nauczono się także mierzyć prędkość statków i głębokość morza.
Powstały nowe środki transportu. wymyślono nowy rodzaj statków: karawele. Pierwsze tego typu statki były stosunkowo niewielkie. Ich główną zaletą były ruchome liny, reje i żagle. Były bardzo zwrotne i szybkie, co idealnie nadawało się do wypraw badawczych.
Po drugie: rozwój i zmiany gospodarcze. szukano nowych szlaków handlowych, Wzrosło znaczenie państw leżących na wybrzeżu atlantyckim mdzin. Hiszpanii i Portugalii. Z Ameryki przywieziono do Europy kruszce, z których wyrabiano monety.
Wzrósł też poziom urbanizacji: ludzie przenosili się do miast wiedząc, że dużo łatwiej znajdą tam opłacalną pracę. Powstały manufaktury.
Nastąpił również rozwój nauki. Wzrosła wiedza ludzi o innych lądach, dowiedziono kulistość ziemi. Do Europy przywieziono ziemniaki, kukurydze, pomidory, fasole, papryke, owoce cytrusowe, przyprawy (korzenne; wschodnie jak wanilia, cynamon czy pieprz), kawe, herbate, tytoń itd. Zaczęto hodować nowe gatunki zwierząt.
Dzięki wyprawom morskim, zmieniło się też diametralnie, życie duchowe oraz kulturalne Europy. Poszerzano znacznie swoją wiedzę na temat świata, a przede wszystkim zdano sobie sprawę z jego wielkości. przywożono z nowych ziem olbrzymie ilości metali szlachetnych oraz innych materiałów, których w Europie nie było pod dostatkiem.
negatywnych skutkach odkryć geograficznych. Po pierwsze, na ogromną skalę rozwinął się handel niewolnikami: Indianami jak i Murzynami sprowadzanymi z Afryki.
W koloniach zaczynała rozwijać się kultura osadników
skutki dla europy: podniósł się standard życia, było więcej pracy (niższe bezrobocie), towary kiedyś egzotyczne stały się ogólnodostępne. Natomiast kolonizacja nie dała żadnych pozytywnych skutków rdzennej ludności Ameryki, która została spacyfikowana a ich kultura i świat - doszczętnie zniszczony przez "białego, cywilizowanego" człowieka.
5 3 5