Odpowiedzi

2009-12-22T10:37:33+01:00
"wykaz ze Dziady Adama Mickiewicza wyrazaja zasadnicze cechy swiatopogladu romantycznego "
"Dziady" Adama Mickiewicza należą do literatury romantycznej. Mickiewicz był pisarzem romantycznym i wyraził to przez wiele licznych dzieł a w tym przez "Dziady".
Pisarz przedstawił w swoim utworze bohatera romantycznego. Bohater ten jest poetą, samotnym i tajemniczym oraz nie zrozumianym przez otoczenie. Tak jak każdy bohater w poezji romantycznej jest odrzucony przez kobiete z powodu sztucznych konwenansów i cierpi on z powodu tej nieszczęśliwej miłości. Przez tą miłość jest zzapatrzony w siebie, można powiedzieć też ze skłócony jest ze światem. Następnie przeżywa przemiane wewnętrzną i staje się patriotą kochającym ojczyzne i samotnie podejmuje walke o szczęście narodu i ludzkości.
"Dziady" są poezja romantyczna nie tylko przez to,że posiadają bohatera romantycznego. Ma dużo cech świadczących o tym np. brak jedności czasu, miejsca i akcji oraz to ze ma luźną kompozycję. Występuje romantyczne łączenie świata realnego ze światem pozaziemskim. Posiada także takie cechy jak: połączenie rodzajów literackiech (liryki,epiki i dramatu), zmienność nastrojów w utworze oraz są tu elementy ludowości.
KOncowkie napiszesz sobie sama i tak uwazam ze dalem ci bardzo dobra wskazowke co do napisania tego wypracowania. pozdro:P