Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T16:38:06+01:00
Oko za oko, ząb za ząb. Tak postępował Hammurabi. Czy mamy iść w jego ślady? Czy naprawdę tak mamy postępować, z góry skreślając człowieka? Jeśli ktoś zabije, to też ma umrzeć? Każdy powinien dostać szansę na poprawę. Nie mamy prawa odbierać życia drugiej osobie, nawet jeśli popełniła ona straszliwe zbrodnie. Dlatego uważam, że kara śmierci nie powinna być stosowana.
Jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo się pomylić. Błąd może popełnić każdy, zarówno skazany jak i ten który skazuje. Jeśli sędzia podejmie złą decyzję, niewinna osoba może pożegnać się z życiem na zawsze, i nie będzie odwrotu. Zamiast kary śmierci można zastosować dożywocie. Wtedy w razie pomyłki sędziego, będzie można wypuścić daną osobę na wolność. Nigdy nie możemy być do końca przekonani, że skazany popełnił zarzucany mu czyn.
Kara śmierci tak naprawdę nie jest karą. Jest ucieczką od niej. Lepiej jest umrzeć, niż spędzić całe życie w więzieniu. A czy tego właśnie chcemy? Czy chcemy żeby zabójca wymknął się karze? Nie! Skazując go, chcemy aby odpokutował za swoje winy. Ale musimy zdać sobie sprawę, że śmierć nie jest karą.
Sędzia wydający wyrok kary śmierci, staje się takim samym przestępcom jak skazany. Ludzie wykonujący egzekucję stają się mordercami, ale również ludzie którzy chcieli śmierci człowieka są zabójcami. Każdy kto pomyślał, że ten człowiek, ten który siedzi na ławie oskarżonych, musi zginąć, jest taki sam jak on. Jeśli ktoś uważa, że kara śmierci jest czymś dobrym, to właśnie on powinien być na nią skazany. Bo to on jest mordercą. Z zimną krwią planuje śmierć drugiej osoby. A tak naprawdę niczym nie różni się od skazanego.
Kara śmierci nie prowadzi do niczego dobrego. Nikt nie ma prawa decydować o czyimś życiu. Kara śmierci może się stać narzędziem popełnienia morderstwa (poprzez wprowadzenie sądu w błąd, lub przez celowe, niesprawiedliwe działanie sądu). Wiele religii zakazuje odbierania życia. Jest to także wbrew zasadą moralnym i etycznym. Kara śmierci przekreśla możliwość poprawienia się sprawcy w przyszłości. Dożywotnie pozbawienie wolności, wystarcza do odizolowania sprawcy od społeczeństwa. Nie istnieją dowody, że kara śmierci odstrasza potencjalnych przestępców.