Odpowiedzi

2009-12-21T17:29:10+01:00
Demeter <cecera> - płodności
Neptun <posejdon> - Bóg morza wzniecal i uciszal buze morskie.
Hefajstos - Miał buty ze szkrzydlami


Nie wiem czy o to chodziło bo nie wytlumaczylas
80 1 80
  • qw95
  • Rozwiązujący
2009-12-21T17:32:32+01:00
Hefajstos-w mitologii greckiej jest to bóg ognia, kowali i złotników on był synem Zeusa i Hery opiekun rękodzielników
Demeter-byłaj boginią płodności, rolnictwa i urodzaju była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa
Neptun-w mitologii rzymskiej bóg wód, chmur i deszczu, odpowiednik greckiego Posejdona, boga morza posiadał on trójząb
21 3 21
2009-12-21T17:50:31+01:00
HEFAJSTOS-w mitologii greckiej jest to bóg ognia, kowali i złotników. Hefajstos był synem Zeusa i Hery. Opiekun rękodzielników. Pracował w kuźni, którą najczęściej umieszczano we wnętrzu wulkanu Etny. Dziełem Hefajstosa były zeusowe pioruny, tarcza i berło Zeusa, zbroja Achillesa, strzały Erosa. Hefajstos był kulawy, ponieważ kiedyś został zrzucony przez Herę lub Zeusa z Olimpu na wyspę Lemnos i wówczas złamał nogę. Mąż pięknej i niewiernej Afrodyty.

DEMETER-w mitologii greckiej bogini płodności, rolnictwa i urodzaju.

Demeter była córką Kronosa i Rei, siostrą Hery, Hestii, Hadesa, Posejdona i Zeusa (z którym miała dwie córki, Persefonę i Hekate).

Jedno z najstarszych bóstw greckich, znane od II tysiąclecia p.n.e., zwano ją "Matką Bożą" i "Panią Obfitości", jej atrybutem był kłos zboża. Na jej cześć odbywały się misteria eleuzyjskie. W IV w. p.n.e. Izokrates przypisał jej dwa dary, którymi obdarowała Ateńczyków: umiejętność uprawy roli i odprawiania misteriów. Ci, którzy zdecydowali się poddać obrzędom wtajemniczenia, otrzymywali nadzieję na lepszą wieczność. Misteria odbywały się w sanktuarium Demeter, w Eleuzis, nieopodal Aten. Dopiero Teodozjusz I Wielki w 391 r. zakazał kultów pogańskich, co położyło kres misteriom eleuzyjskim. W 396 r. pożar wzniecony przez wojska Alaryka strawił sanktuarium.

NEPTUN-w mitologii rzymskiej bóg wód, chmur i deszczu, odpowiednik greckiego Posejdona, boga morza. Atrybutem Neptuna był trójząb. Czczony wraz z bóstwem żeńskim zwanym Salacja lub Venilia (identyfikowana z grecką Amfitrytą, w mitologii greckiej żoną Posejdona).

Był również opiekunem koni i wyścigów (Neptune Equester). Jego świątynie znajdowały się blisko wyścigów (Circus Maximus i Circus Flaminius) oraz na Polu Marsowym (świątynia wzniesiona przez Agryppę po zwycięstwie nad Sekstusem Pompejuszem). Święto Neptuna (Neptunalia) obchodzono w okresie największej suszy – 23 lipca.
17 4 17