Odpowiedzi

2009-12-21T18:11:08+01:00
Grzyby rozmnażaja się bezpłciowo poprzez fragmentację grzybni oraz za pomocą różnych typów zarodników (a zarodniki znajdują się na spodniej cześci kapelusza)
Grzyby rozmnażają sie również płciowo poprzez łączenie się gamet z gamią.
3 3 3
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T18:10:58+01:00
Grzyby rozmnażają się:

* wegetatywnie
o przez podział
o pączkowanie

Polega ono na wytwarzaniu przez rodzicielski organizm małego fragmentu, który po oderwaniu się od rodzica samodzielnie rozwija się w identyczną genetycznie jego kopię.

o fragmentacje plechy

organizm macierzysty rozpada się na kawałki z których powstaje nowy organizm. Nowe organizmy, które powstają w taki sposób są identyczne po osiągnięciu końcowej fazy wzrostu. Gdy ją osiągną jednocześnie rozpadają się na kawałki, z których powstają nowe organizmy.

* płciowo

rozmnażanie za pomocą haploidalnych komórek rozrodczych (gamet) - męskiej i żeńskiej, powstających zazwyczaj w organach generatywnych (u roślin). Po połączeniu się dwóch komórek rozrodczych powstaje diploidalna zygota, z której rozwija się diploidalny zarodek, a następnie nowy organizm.

* przez zarodniki

Zarodniki są zazwyczaj wytwarzane w zarodniach, gdzie dojrzewają do momentu wysypu – zazwyczaj przez pęknięcie jej ściany. Następnie są zazwyczaj rozprzestrzeniane w środowisku lądowym przez wiatr,1 1 1
2009-12-21T18:12:46+01:00
Grzyby rozmnażają się bezpłciowo (wegetatywnie i przez zarodniki) i płciowo. Rozmnażanie bezpłciowe bardzo często dominuje, a niekiedy nawet bywa jedynym sposobem rozrodu. Rozmnażanie płciowe, jeśli występuje, przybiera często formy niespotykane w żadnej innej grupie. Rozmnażanie wegetatywne polega na podziale komórki lub fragmentacji grzybni.