Odpowiedzi

2009-12-21T18:14:57+01:00
Trzepak - przyrząd lub urządzenie służące do trzepania dywanów, metodą czyszczenia stosowaną przed upowszechnieniem odkurzaczy. Zbudowane jako usztywniona rama, najczęściej z rur stalowych, mocowana do podłoża na stałe lub do ściany za pomocą uchwytów umożliwiających obrót trzepaka na ścianę lub prostopadle do niej.
Trzepak najczęściej wyposażony jest w dwie równoległe, poziome poprzeczki, umieszczone na różnej wysokości, górna zazwyczaj w okolicach 2 m nad powierzchnią ziemi. Na osiedlach bloków wielorodzinnych trzepakom towarzyszą zazwyczaj ławeczki do układania wytrzepanych dywanów.
Ze względu na wytrzymałą budowę i ciekawą konstrukcję, często wykorzystywany przez dzieci jako element zabaw podwórkowych, stąd prawdopodobna nazwa komputerowych sieci osiedlowych, budowanych przez amatorów - sieci trzepakowe, bądź trzepaki.
2009-12-21T18:16:43+01:00
Trzepak - przyrząd lub urządzenie pomagające w zasadniczy sposób w trzepaniu dywanów. Dzieciom służy do bawienia się. Zaczepiają się nogami i zwisają głową w dół albo poprostu robią fikołki.
Stoi na 2 "nogach" i do każdej z nich jest przyczepiony pręt. Łącząc wszystko w całość.