Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-12-21T19:45:04+01:00
Fryderyk Chopin- urodził się 1 marca 1819 roku w Żelaznej Woli koło Sochaczewa na Mazowszu. Jego matka pochodziła z Kujaw, a ojciec był Francuzem z Lotaryngii. Widocznie los tak chciał, że Fryderyk Franciszek wychował się w Polsce, a dorosłe życie spędził we Francji. Zasłyną już jako cudowne dziecko występami fortepianowymi i pierwszymi utworami, które zaczął pisać w wieku 7 lat(polonezy, marsze). Gry na fortepianie zaczął się uczyć u Wojciecha Żywnego, następnie podjął naukę kompozycji mając zaledwie 12 lat u Józefa Elsnera. To właśnie Elsner, kiedy Chopin kończył pod jego kierunkiem Szkołę Główną Muzyki w Warszawie(1829), napisał w raporcie szczególną przydatność, geniusz muzyczny.
Fryderyk Chopin był zawsze doceniany, podziwiany i od czasu pierwszego stwierdzenia Elsnera nikt nie miał wątpliwości, że to geniusz. Jako pianista wirtuoz, od dzieciństwa był ulubieńcem salonów, najpierw warszawskich, potem na krótko wiedeńskich od roku 1831 wiedeńskich.
Chopin miał świadomość własnej wartości, tego że nie jest indywidualistą niezwykłą: czuł że jest w stanie jeśli tylko nie będzie ulegał żadnym wpływom czy obcym naciskom stworzyć muzykę absolutnie osobistą, jedyną i niepowtarzalną. Trzy miesiące po przyjeździe do Paryża, 14 grudnia 1831 roku napisał do swojego profesora Elsnera: nic nie zdoła zatrzeć myśli utworzenia sobie świata. Prawdopodobnie nie wiedział jeszcze, że tydzień wcześniej recenzując w niemieckiej gazecie jego Wariacje Robert Schumann, wybitny niemiecki romantyk napisał: Panowie, czapki z głów, oto geniusz. Feliks Mendelssohn po wysłuchaniu Chopina napisał: jego sposób gry na fortepianie jest zupełnie nowy, najbardziej oryginalny i najbardziej artystyczny ze współczesnych.
Wielki Fryderyk całe swe życie poświęcił tylko jednemu instrumentowi: fortepianowi, który właśnie dzięki niemu w dobie romantyzmu wzbił się na szczyt muzycznego Olimpu.
Przez wiele lat chorował na gruźlicę, umarł w Paryżu 17 października 1849 roku i tam został pochowany. Serce Chopina wróciło do Polski i znajduje się w Warszawie, w kościele Świętego Krzyża.
Wśród organizowanych na całym świecie festiwali i konkursów muzyki chopinowskiej, największym uznaniem cieszy się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który od 1927 roku odbywa się co pięć lat w Warszawie.
1 5 1
2009-12-21T22:44:16+01:00
Piotr Rubik (ur. 3 września 1968 w Warszawie) – polski wiolonczelista, kompozytor muzyki pop, filmowej i teatralnej. Od dziecka jego życie przepełnione było muzyką, przede wszystkim za sprawą dziadka, którego bardzo kochał i który już do kołyski grał mu na skrzypcach. Mając zaledwie kilka lat zaczęła pasjonować go muzyka fortepianowa. Rodzice zauważając jego zainteresowanie zapisali go do szkoły muzycznej. Po paru latach rozpoczął naukę gry na wiolonczeli (miał wtedy tylko 7 lat). Jego nauczycielem był wtedy Jerzy Ługiewicz. Na nauce gry na instrumentach Piotr spędził wiele godzin. Rozpoczął również komponować krótkie utwory. Pierwszy poważniejszy utwór zadedykował swojej babci. Piotr Rubik ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pasję rozwijał koncertując ze świetnymi muzykami. Przez dwa lata był członkiem Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales. Wkrótce wybrany został na koncertmistrza. Zwiedzał dzięki temu wiele miejsc. Później uczęszczał na kursy kompozycji muzyki filmowej.
Przez wiele lat Piotr Rubik pisał utwory dla mniej lub bardziej znanych wykonawców polskiej muzyki rozrywkowej. Komponował muzykę do znanych filmów, a także podkłady muzyczne do programów takich jak np. "Kawa czy herbata". Pierwszy większy sukces odniósł w 1993 roku za sprawą piosenki "Dotyk", którą skomponował dla Edyty Górniak. Na następny większy sukces musiał czekać ponad dziesięć lat. W 2005 roku wykonana podczas festiwalu w Sopocie kompozycja "Niech mówią, że to nie jest miłość" stała się wielkim przebojem. Po sukcesie tej piosenki wydał płytę zatytułowaną "Rubikon".
Prywatnie Piotr Rubik związany jest z modelką Agatą Paskudzką, finalistką Miss Polonia. 22 czerwca Piotr i Agata pobrali się w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej.