Odpowiedzi

2009-12-21T19:06:57+01:00
1. połączenia szyn kolejowych i stalowe konstrukcje mostów wymagają stosowania szczelin lub elementów dylatacyjnych
2. Kable telefoniczne i elektryczne w instalacjach napowietrznych zmieniają swą długość, co powoduje ich zwisanie.
3. płytki bimetalowe w wyłącznikach termostatycznych (np. w żelazku, lodówce) zmieniają swój kształt załączając lub rozłączając obwody elektryczne; w termometrach bimetalowych działają poprzez dźwignię na wskazówkę.
4. przedmioty mogące się po sobie przesuwać z pewnymi oporami, przy zmianach temperatury zmieniają wzajemne usytuowanie, powodując przy tym różnorakie szmery i trzaski często słyszalne podczas użytkowania pieców, lamp oświetleniowych, nagrzewających się urządzeń elektrycznych, a także w domu nocą, gdy temperatura spada.
5. pękanie powierzchni klejonych, gdy współczynniki rozszerzalności klejonych obiektów i spoiny klejowej różnią się zbytnio, a klej nie jest elastyczny.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T19:09:29+01:00
-w lecie druty telefoniczne się rozciągają, więc wiszą swobodnie a w zimę kurczą, więc są naprężone
-tory kolejowe muszą być układane z odpowiednimi odległościami, ponieważ rozszerzają się w lecie i mogą powodować wykolejenia pociągów
-gdy zrobimy dziurkę na monetę w dykcie, przez którą moneta będzie swobodnie przechodzić a potem ogrzejemy tą monetę, to nie przejdzie przez tą dziurkę
-woda w butelce wstawiona do zamrażalnika zamienia się w lód i rozsadza ścianki butelki
-balon zwiększa swoje rozmiary i może pęknąć, gdy z zimnego otoczenia przyniesiemy go do ciepłego pokoju
10 4 10
2009-12-21T19:14:03+01:00
Budowa mostów,płytki bimetalowe , kable telefoniczne oraz elektryczne, przerwy dylatacyjne, energetyczne linie przesyłowe , mosty, żelazo i beton, działanie termometru cieczowego, wlewanie wrzątku do szklani wolno i po łyżeczce, koła wagonów kolejowych.
Napisałam kilka bo nie wiem o jakie Ci dokładnie chodziło :)
1 5 1