Odpowiedzi

2009-12-21T19:30:20+01:00
W Australii np. Mikołaj wieziony przez strażaków po ulicy rozdaje dzieciom prezenty. Podczas wigilii spożywa się mnstwo pokarmów mięsnych w tym indyka
W Hiszpanii ulice są szczególnie na tę okazję zdobione tysiącami żarówek. Odpowiednikiem opłatka tam jest chłatwa. Każda rodzina musi się zaopatrzyc w nową szopkę
Na Węgrzech oraganizuje sie dla dzieci wielkie bale. Podczas wieczerzy wilijnej węgrzy spożywają także potrawy mięsne
W Austrii po południu rozbrzmiewa dzwoneczek, który wszystkim oznajmia, że Swięta sie rozpoczęły.
W Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Odbywają się też liczne wróżby
2 3 2
2009-12-21T20:00:52+01:00
W Wielkiej Brytanii praktycznie Wigilii nie obchodzi się. W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia charakterystycznym daniem obiadowym jest pieczony indyk z borówkami. W wigilię natomiast rozdają sobie prezenty.
Wigilii nie ma również w Holandii i coraz częściej w Belgii, gdzie zamieniana jest na uroczyste śniadanie świąteczne w restauracji.
We Francji najważniejszy jest obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki, ostrygami i wędzonym łososiem. Powszechnie podczas Wigilii jada się mięso, zwłaszcza indyka.
W Danii podczas Wigilii podaje się pieczoną kaczkę a na zakończenie ryż z migdałami.
W Austrii na wigilijnym stole znajduje się karp lub kaczka, a w Niemczech kiełbaski i sałatka kartoflana.
W Norwegii podczas Wigilii podaje się żeberka wieprzowe (po norwesku Ribbe) i gotowane mięso owcze (po norwesku pinnekjøtt) lub specjalne danie przygotowane z solonej oraz gotowanej ryby (która wcześniej leżała w ługu sodowym przez 2-3 dni), którą następnie podaje się z boczkiem. Potrawa ta nosi nazwę Lutefisk.
W Belgii Wigilia jest dniem przeznaczonym na ceremonie religijne i przedstawienia upamiętniające narodziny Jezusa.
W Grecji w świąteczny wieczór dzieci chodzą od domu do domu i zbierają słodycze w zamian za śpiewanie kolęd. Na każdym stole znajdziemy Chleb Chrystusa, duże słodkie bochenki w różnych kształtach i z różnymi zdobieniami. Drzewka świąteczne nie są w Grecji popularne.W krajach pozaeuropejskich związanych z katolicyzmem spotyka się rysy charakterystyczne dla danej kultury:

Boliwijczycy w Wigilię święcą własnoręcznie wykonane figurki. Następnie trwa całonocna zabawa.
W Kolumbii świętuje się już od 8 grudnia, przystrajając krzewy ozdobami i lampkami. Nie ma wieczerzy, ale po ostatniej mszy świętuje się przez całą noc.
W Meksyku, gdzie święta są obchodzone w atmosferze religijnej, typowym zwyczajem jest piniata.
Na Filipinach przez cały okres Adwentu zdobi się domy i ulice oraz przedstawia się szopkę z udziałem aktorów.
W Kamerunie, gdzie święta przypadają na okres wakacji i wzmożonych prac polowych, Wigilia jest dniem wolnym; pali się wówczas ogniska, czyta Biblię i śpiewa pieśni.
W Panamie dużą uwagę przywiązuje się do świecidełek za oknem. Wieczerza wigilijna nie istnieje. W wielu domach jest to normalny dzień jak każdy inny.


;)

2 3 2
2009-12-21T20:14:05+01:00
Tradycję świąt Bożego Narodzenia w:


-Anglii
Anglicy już w połowie listopada zaczynają świąteczne przygotowania. Główne ulice w Londynie wyglądają w tym okresie najpiękniej, a na Trafalgar Square można spotkać większość mieszkańców gromadzących się wokół olbrzymiej choinki gdzie wraz z występującymi chórami z różnych stron świata śpiewają kolędy. Anglicy nie obchodzą Wigilii. Świąteczny posiłek spożywają w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnym daniem jest pieczony indyk nadziewany kasztanami, zupa żółwiowa oraz tzw. christmas pudding – rodzaj deseru. Dopiero w drugi dzień świąt otwierają otrzymane prezenty. W Argentynie święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo hucznie. Przy ogromnym stole zastawionym jedzeniem mieszkańcy wraz rodziną, znajomymi i sąsiadami bawią się i żartują. Główny i najważniejszym daniem jest pieczony prosiak, a dopiero o północy zaczyna się konsumowanie słodyczy, zabawa i tańce do samego rana. W tych harcach uczestniczą również dzieci. Argentyńczycy prezentami obdarowują się w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.


-Australii
W Australii ze względu na klimat, Święta Bożego Narodzenia spędza się w niecodziennej scenerii: w ten najważniejszy dzień mieszkańcy gromadzą się na plażach, rozkładają śnieżnobiałe obrusy; jedzą pieczone indyki, małe ciasteczka z bakaliami o wymyślnych kształtach, owocowe puddingi i ciasto, przypominające polski keks. Nie brakuje również prezentów, które można znaleźć pod choinką, w ogromnej wełnianej skarpecie. Oprócz tego wysyłają wszystkim znajomym kartki świąteczne, a otrzymane prezentują pod choinką.

-Grecja
Podobnie jak w pozostałe dni w roku, Grecy wieczór wigilijny najchętniej spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w barach, klubach i restauracjach. Domowa wieczerza wigilijna spożywana jest o bardzo późnej porze. Najważniejszym daniem jest faszerowany indyk, z pikantnym, ryżowo - mięsnym nadzieniem.
Boże Narodzenie trwa tutaj chyba najdłużej na świecie, bo aż 12 dni. I aż dwukrotnie w tym czasie Grecy obdarowują się nawzajem nieprawdopodobną liczbą prezentów, które przynosi… święty Bazyli!

-Hiszpani
W Hiszpanii bardziej świątecznie niż Boże Narodzenie obchodzi się święto Trzech Króli. Wtedy to do miasta zawija statek, który na swym pokładzie przywozi tychże Władców. Hiszpanie odwiedzają znajomych i rozdają prezenty. Tradycyjnym daniem jest keks – ciasto, w którym zapieka się drobne niespodzianki, np. monety. Kto na nie trafi ma obowiązek upiec keks za rok.

-Francja
Francuzi przygotowują na Wigilię ostrygi i białą kiełbasę, a prezenty wkłada do butów grzecznym dzieciom sam mały Jezusek.

-Finlandia
W Finlandii wigilijną potrawą jest marchewkowa zapiekanka oraz śledzie w sosie musztardowym.

-Węgry
Węgrzy gustują w rybie smażonej z frytkami (oraz sypią na wigilijny stół soczewicę – symbol dostatku), a Kanadyjczycy delektują się pieczonym indykiem.


-Niemcy
Tradycją niemiecką jest wkładanie do wazonu 4 grudnia gałązek forsycji, na której kwiaty pojawiają się na święta. Poza tym w ten dzień w południowych Niemczech poczęstują nas pieczoną gęsią, a jeżeli jemy indyka nadziewanego kasztanami, to znaczy, iż zaprosili nas mieszkańcy Lizbony.

-Podsumowanie
W większości krajów europejskich uroczyście świętuje się 25 i 26 grudnia. Ludzie spotykają się wtedy z rodziną i przyjaciółmi oraz dobrze jedzą. Oczywiście, nie chodzą do pracy. W Hiszpanii, Portugalii i Francji drugi dzień świąt traktowany jest jak normalny dzień. W Amsterdamie 25 XII część sklepów jest otwarta. We Włoszech natomiast obchodzi się te dwa dni świąt huczniej, niż samą Wigilię.Jak świat długi i szeroki, tak w różnych krajach są inne tradycje przeżywania Świąt Bożego Narodzenia: spożywane są inne potrawy, inaczej spędzany jest świąteczny czas i inni święci roznoszą podarki, ale tylko w Polsce istnieje przekonanie, iż w tą jedną wigilijną noc zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.Może i tekst długi ale na temat. Nie musisz całego przepisywać, ale możesz wybrać niektóre fragmenty:p

PozdRo nabru190
1 5 1