Odpowiedzi

2009-12-21T21:07:58+01:00
Choinka, . młody świerk lub jodła; trad. ozdoba mieszkań i in. miejsc w czasie świąt Bożego Narodzenia; zwyczaj ubierania ch. pojawił się w Europie w XVI w., do Polski przeniesiony w XIX w. z Niemiec.

siano, wysuszony pokos porostu łąkowego (także pastwiskowego) lub uprawnych roślin bobowatych (motylkowatych) i mieszanek pastewnych; wysokowartościowa pasza objętościow

opłatek, wypiek z ciasta przyrządzonego z mąki pszennej i wody; stosowany w liturgii chrześc. (hostia) i w obrzędach wigilijnych w Polsce (dzielenie się o.); używany także w cukiernictwie oraz jako osłona sproszkowanych leków i in.

Szopka bożonarodzeniowa – najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.

Mam nadzieje ze najlepsza bo wszystko pewnie z netu a ja z encyklopedii :d
15 2 15
Najlepsza Odpowiedź!
2009-12-21T21:13:20+01:00
Choinka - drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia. Ozdoby choinkowe np.: bombki są symbolem owocu zakazanego zerwanego z drzewa przez Ewę.

Sianko - wkładane pod obrus jest symbolem siana, na którym leżał narodzony Jezus w szopce w Betlejem. Ma nam przypominać o trudnych warunkach dzieciątka.

Opłatek - jest 'ciałem Chrystusa'. Ma swoją symbolikę w wymiarze nie tylko duchowym: sama materia opłatka: "chleb", podkreśla również doczesny charakter życzeń.

Szopka - czyli dom Chrystusa. Chrystus urodził się w szopce, więc szopki porozstawiane po ulicach miasta mają nam o tym przypominać i być dla nas symbolem poświęcenia Jezusa i narodzin syna bożego.
31 4 31
2009-12-21T21:32:31+01:00
Choinka – ustrojone drzewko, świerku lub jodły (rzadziej sosny), pierwotnie wiązane z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Opłatek- bardzo cienki biały płatek chlebowy, przaśny (czyli niekwaszony i niesolony), wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży, którym dzielą się chrześcijanie, zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia.

Szopka– najczęściej makieta przedstawiająca wnętrze stajni betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.
11 3 11